Poniedziałek, 30 marca 2015. Imieniny Amelii, Dobromira, Leonarda

Chrystos Woskres! Woistynu Woskres!

2012-04-14 14:10:00
ks. Mitrat Andrzej Sroka

ks. Mitrat Andrzej Sroka

Autor: Ryszard BielW tym roku wierni kościoła greckokatolickiego, podobnie jak i prawosławni, obchodzą Święta Wielkanocne tydzień później niż wierni Kościołów zachodnich - czyli 15 kwietnia.

Obrzędy paschalne rozpoczynają się krótkim nabożeństwem nawiązującym do symboliki pustego grobu, kiedy to kapłan przenosi całun Jezusa (płaszczanicę) z Grobu Bożego na ołtarz. Potem następuje tzw. Jutrznia Paschalna - nabożeństwo, które już w pełni mówi o cudzie zmartwychwstania. Zaczyna się ono procesyjnym wyjściem kapłanów i wszystkich wiernych z kościoła, którego drzwi zostają zamknięte. Procesja obchodzi trzykrotnie świątynię. Po procesji celebrans przewodniczący liturgii stuka krzyżem w drzwi kościoła i otwiera je na znak pustego grobu i zmartwychwstania. 


Po śpiewie „Chrystos Woskres” wszyscy wierni pod przewodnictwem kapłana wchodzą do świątyni, gdzie dalej trwa nabożeństwo. We wszystkich Kościołach tradycji wschodniej czyta się wówczas m.in. tekst o zmartwychwstaniu autorstwa św. Jana Chryzostoma. 
Po Jutrzni Paschalnej odprawiana jest Eucharystia, w czasie której kapłan czyta Prolog Ewangelii wg św. Jana. W czasie czytania biją wszystkie kościelne dzwony. Od czasu tej liturgii drzwi ikonostasu pozostają otwarte na cały tydzień – przez oktawę Świąt Wielkanocnych.

W kościele greckokatolickim święta trwają trzy dni, a tydzień wielkanocny w kościele wschodnim jest czasem modlitwy za zmarłych.

i
„Chrystus powstał z martwych, śmiercią swą zniszczył śmierć i tym, co leżą w grobach pośpieszył nieść życie.” (Troparion)


Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego wszystkim wiernym tradycji wschodniej składam serdeczne życzenia. Nich Zmartwychwstanie Chrystusa, które jest podstawą naszej wiary wzmacniało nas duchowo i spełniało radością. Życzę również, aby ten radosny, świąteczny czas utwierdzał w nas przekonanie, że Chrystusowe zwycięstwo nad śmiercią jest gwarancją naszego zmartwychwstania. O czym przypomina nam Zbawiciel: ”To bowiem jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna mego i wierzy w Niego, miał życie wieczne. A ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,40)

ks. Mitrat Andrzej Sroka


ao

Źródło: Dziennik Elbląski

Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze 1 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

  1. Jurek #638721 | 80.54.*.* 15-04-2012 13:18

    Ale słowo "kościół", wypadałoby pisać z wielkiej litery !! W końcu chodzi tu o wspólnotę, a nie o budynek.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz