Elbląskie pocztówki w cyfrowej wersji. Regionalna Pracownia Digitalizacji scyfryzowała zbiór niemal tysiąca pocztówek.
2024-01-10 10:16:53(ost. akt: 2024-01-10 11:10:08)
Kościoły, szkoły, restauracje i kawiarnie, Bażantarnia, całe przedwojenne elbląskie ulice sfotografowane i opisane na kartkach pocztowych z kolekcji elblążanina – Andrzeja Kowalskiego. Regionalna Pracownia Digitalizacji scyfryzowała zbiór niemal tysiąca pocztówek.
Dotychczas na stronie cyfrowewm.pl znalazły się pocztówki, pokazujące Bażantarnię, kościoły, ulicę 1 Maja, Plac słowiański, elbląskie hotele, kawiarnie, restauracje oraz szkoły. Opracowywane są kolejne pliki.
– To dość pracochłonny proces – mówi Edyta Bugowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – Najpierw trzeba widokówki zdigitalizować, skatalogować, przejrzeć, podzielić na kategorie, następnie opisać, przetłumaczyć i wstawić na stronę. Samo katalogowanie i opisanie pocztówek wymaga wiele czasu, wiedzy, a czasem zacięcia detektywistycznego.
Restauracja i kawiarnia na dzisiejszej Górze Chrobrego (ówcześnie Thumberg, czyli Gliniana Góra), dziś już nieistniejąca. Restauracja została wzniesiona na szczycie wzgórza, była doskonałym punktem widokowym z panoramą na Elbląg i Żuławy Wiślane oraz na północno-wschodnią część Bażantarni. Wybudowana została przez Samuela Sielmanna, właściciela majątku Spittelhof, leżącego między Elblągiem a Gronowem Górnym. Restauracja otwarta została w 600-rocznicę założenia Elbląga w 1837 r. Pocztówka pochodzi z 1927 r. - wydawca elbląski Wilhelm Vollmer.
Dzięki takiemu podejściu do tematu, na stronie można przeczytać mnóstwo ciekawostek o historycznych, elbląskich budynkach i miejscach, których dziś już nie ma, o ludziach, którzy tworzyli nasze miasto i w naszym mieście.
Zdigitalizowane zostały obie strony kartek pocztowych więc zdjęcia elbląskich ulic, placów i obiektów zyskały również szerszy kontekst osobisty. Wiemy, dokąd wysyłane były widokówki i przez kogo, są stemple i znaczki pocztowe, jednak są to treści w języku niemieckim, a dodatkową trudnością jest styl i charakter pisma. Co istotne, pocztówki zostały udostępnione na otwartych licencjach, możliwości korzystania z nich zostały określone przez licencje CC.
Kolejne zbiory pocztówek są opracowywane i sukcesywnie zamieszczane na stronie Regionalnej Pracowni Digitalizacji, działającej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez