Piątek, 29 maja 2015. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Wolontariusze znikną z hospicjum przez opieszałość urzędników?

2012-05-31 07:00:00 (ost. akt: 2012-05-30 17:08:31)
W Elblągu największa grupa wolontariuszy pomaga pacjentom z hospicjum przy ul. Toruńskiej

W Elblągu największa grupa wolontariuszy pomaga pacjentom z hospicjum przy ul. Toruńskiej

Autor: Michał Skroboszewski1 lipca w życie wchodzą ostatnie zmiany regulowane nową ustawą o działalności leczniczej. Nowe przepisy, przygotowane jeszcze przez byłą minister zdrowia Ewę Kopacz, wprowadzają sporo zmian. W ich myśl podmioty lecznicze będą działały jak przedsiębiorstwa. To jest sprzeczne z ustawą o wolontariacie, która nie pozwala wolontariuszom na działalność w instytucjach o takim charakterze.Zmiany w przepisach, które pozwoliłyby chorym nadal korzystać z ich pomocy, na razie nie ma. Zająć się tym musi resort zdrowia wspólnie z Ministerstwem Pracy. Projekt nowej ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - już powstał. Pomyślnie przeszedł konsultacje, jednak nie wiadomo kiedy trafi do sejmu, a czasu jest coraz mniej. Jeśli więc rząd nie przyspieszy prac nad tymi przepisami, może się okazać, że już za blisko miesiąc wolontariusze oficjalnie nie będą mogli pracować w szpitalach czy hospicjach. W Elblągu największa ich grupa pomaga pacjentom z hospicjum przy ul. Toruńskiej. 


— Jestem dobrej myśli. Liczę na to, że ten czarny scenariusz się nie sprawdzi. Szczerze mówiąc nawet nie wyobrażam sobie, że nagle z dnia na dzień zostaniemy pozbawieni pomocy wolontariuszy — mówi Anna Podhorodecka z elbląskiego hospicjum. 


Czytaj również: Hospicjum bez prawa do darowizn i 1 procenta

Przy ul. Toruńskiej pracuje od kilku do kilkunastu, a czasami nawet kilkudziesięciu wolontariuszy. Opiekują się chorymi, pomagają w kaplicy, przy organizacji różnego rodzaju imprez i akcji. 
— Bez nich było by nam naprawdę trudno. Oni są takimi naszymi dobrymi duchami — dodaje Podhorodecka.

Natasza Jatczyńska

Źródło: Dziennik Elbląski

Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze 2 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

  1. Ola ...................... #692075 | 78.88.*.* 31 maj 2012 12:40

    JAK WIDAĆ MAFIA-tuska SZUKA PIENIĘDZY NAWET W HOSPICJUM , BANDE STAĆ ABY GODNIE UMIERAĆ , BIEDNYCH NIE ........................

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Engels #691931 | 88.220.*.* 31 maj 2012 10:57

    Przecież wiadomo ,że co PO ruszy to musi dosłownie spieprzyć. To są nieudaczniki.PO-owców trzeba trzymać w rezerwatach i karmić kaszanką !

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz