Piątek, 29 maja 2015. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Sto lat lotnictwa w Elblągu

2012-06-04 21:11:54

Autor: archiwum prywatne

O obchodach 100-lecia lotnictwa w Elblągu z Maciejem Leśniewskim, dyrektorem Aeroklubu Elbląskiego, rozmawia Sylwia Warzechowska.

— Od jakiego wydarzenia liczy się początki lotnictwa w Elblągu?
— Od roku 1912, w którym to na polach w okolicy Elbląga lądował lotnik Otto Stiefvater. Był to lotnik, który wykonywał loty z Berlina do Królewca i z powodu bardzo silnego, przeciwnego wiatru czas lotu mu się wydłużał, przez co spalał więcej paliwa. Musiał więc tu wylądować, by zatankować paliwo.

— I rozumiem, że właśnie od tego czasu datuje się historię lotnictwa w Elblągu. Jakie wydarzenia związane z obchodami jubileuszu mamy już za sobą, a co nas jeszcze czeka?
— Za sobą mamy konferencję, która 31 maja odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Było to III Elbląskie Biennale Lotnicze "100-lecie lotnictwa w Elblągu". A przed nami jeszcze kilka ważnych punktów. Już 14 lipca odbędzie się festyn lotniczy z udziałem wielu znakomitych gości z kraju i z zagranicy. Po stronie "dynamicznej" występ zespołu Biało-Czerwone Iskry, przylot i obecność śmigłowca marynarki wojennej, śmigłowca i samolotów straży granicznej oraz jeden z etapów zawodów balonowych, które odbywają się w tym czasie w Pasłęku. Tak więc będą samoloty, śmigłowce, balony... wszystko co lata.

— Rozumiem, że na festyn wstęp będzie wolny. O której godzinie rozpocznie się impreza?
— Oczywiście wstęp będzie wolny. Przestrzeni dużo, około 50 hektarów trawy. Obchody części lotniczej rozpoczną się około godz. 12, a zakończą około 18. Po czym rozpocznie się część rozrywkowo-artystyczna.

— To znaczy?
— Za tę część odpowiada nasz partner, czyli Urząd Miasta. Jesteśmy w trakcie ustalania szczegółów. O konkretach poinformujemy wkrótce, a już teraz serdecznie zapraszam wszystkich na nasz festyn. Przypominam, że spotykamy się w sobotę, 14 lipca, na elbląskim lotnisku.

Sylwia Warzechowska

Źródło: Dziennik Elbląski

Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze 2 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

  1. Yarko #699065 | 78.88.*.* 5 cze 2012 16:28

    No właśnie, trawa zamiast pasa startowego :( To stypa a nie festyn na 100 - lecie lotniska w Elblągu :(

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Sympatyk lasek blondasek #698929 | 178.235.*.* 5 cze 2012 14:40

    Rozumiem - fajne, tylko czy Sylwia to blondynka???

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz