Sobota, 5 września 2015. Imieniny Doroty, Justyna, Wawrzyńca

8-letnia szachistka Lidia ."To prawdziwe objawienie"

2012-09-22 12:10:00 (ost. akt: 2012-09-22 13:43:41)
Lidia z tatą

Lidia z tatą

Autor: Ryszard Biel

— Szachy polubiłam od razu, jak tata nauczył mnie grać — mówi Lidia Czarnecka, utalentowana szachistka z Elbląga. Lidia ma 8 lat. Uczy się w drugiej klasie Szkoły Podstawowej nr 15 w Elblągu.


— Wszystko zaczęło się dwa lata temu, kiedy Lidia wzięła udział w mistrzostwach Elbląga przedszkolaków. Wygrała ten turniej, a od razu jej umiejętności zauważył mój kolega Marek Szulc — opowiada obecny trener młodej zawodniczki Mariusz Ściwiarski. — Po tym turnieju Marek namówił tatę Lidii, by skierował ją na treningi do Klubu Szachowego Start Elbląg.

I w tym klubie jest do dzisiaj.
— Szachy polubiłam od razu, jak tata nauczył mnie grać — mówi 8-letnia szachistka. — To jest fajny sport, który wymaga cierpliwości i spokoju. Do tego trzeba być zawsze skupionym. A dzięki mojemu trenerowi bez przerwy poznaję nowe tajniki tej gry. 


Młoda szachistka trenuje dwa razy w tygodniu po dwie-trzy godziny. 

— Pracujemy nad taktyką, posunięciami, końcówkami partii, a także przeglądamy dużo książek poświęconych szachom — mówi trener Ściwiarski. — Ta dziewczyna jest prawdziwym objawieniem wśród zawodniczek młodego pokolenia w Polsce. 
Lidia ma na koncie już pierwsze sukcesy. W ubiegłym roku w Działdowie zdobyła tytuł mistrzyni województwa do lat 8. Jako jedyna 8-latka posiada drugą kategorię szachową z rankingiem 1600 pkt. 
— W ten weekend, mimo młodego wieku, weźmie udział w turnieju w Olsztynie z udziałem zawodniczek do 12 lat, które będą walczyły o wyjazd na półfinałowe zawody mistrzostw Polski. Liczę na sukces i jestem pewien, że moje podopieczna zakwalifikuje się do dalszych rozgrywek — mówi trener.
jk
Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze 0 pokaż wszystkie komentarze w serwisie