Piątek, 28 sierpnia 2015. Imieniny Adeliny, Erazma, Sobiesława

Kolejny raz konsultanci z elbląskiego W-MODN najlepsi w Polsce

2012-10-17 10:05:15 (ost. akt: 2012-10-17 09:38:20)
Od lewej: Magdalena Jankun, Elżbieta Kurkiewicz, Krzysztof Błaszczak, Marlena Derlukiewicz

Od lewej: Magdalena Jankun, Elżbieta Kurkiewicz, Krzysztof Błaszczak, Marlena Derlukiewicz

Autor: W-MODN

Marlena Derlukiewicz (język polski), Magdalena Jankun (geografia), Elżbieta Kurkiewicz (matematyka) i Krzysztof Błaszczak (chemia) – konsultanci z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli – zwyciężyli w swoich kategoriach w ogólnopolskim konkursie na programy nauczania, ogłoszonym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Napisany wspólnie przez Magdalenę Jankun i Krzysztofa Błaszczaka program do przyrody również zdobył pierwsze miejsce.

Ośrodek Rozwoju Edukacji jest placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym, prowadzoną przez Ministra Edukacji Narodowej. Powstał w wyniku połączenia Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej. Po raz trzeci zorganizował konkursy na najlepsze programy. W poprzedniej edycji Marlena Derlukiewicz wygrała w kategorii szkoły podstawowe, zaś Magdalena Jankun i Krzysztof Błaszczak w kategoriach gimnazja i szkoła ponadgimnazjalna (zakres podstawowy). W tegorocznej edycji do grona zwycięzców dołączyła Elżbieta Kurkiewicz.

Nauczyciele w Polsce pracują w oparciu o dwa dokumenty: podstawę programową przygotowaną przez ekspertów MEN oraz programy nauczania do poszczególnych przedmiotów. Nauczyciel ma trzy możliwości: może wybrać program napisany przez inną osobę, może taki program zmodyfikować, może też napisać swój własny. W praktyce większość nauczycieli wybiera program innego autora i go modyfikuje.

Zadaniem konkursu ORE było wyłonienie najlepszych programów nauczania do poszczególnych przedmiotów. Komisja konkursowa przy ocenie programów wzięła pod uwagę następujące kryteria: poprawność merytoryczną i dydaktyczną, zgodność z podstawą programową oraz innowacyjność w zakresie stosowania metod aktywizujących uczniów i indywidualizacji procesu nauczania.

Dodatkowo przyznane zostały nagrody za propozycje wykorzystania zasobów portalu Scholaris w praktyce edukacyjnej i tutaj elblążanie również okazali się bezkonkurencyjni. Zajęli pierwsze miejsca, w trzech przypadkach zdobywając maksymalną liczbę punktów.

Nagrodzone programy i autorzy:
- język polski dla klas I-III gimnazjum – program „Czytam - myślę - jestem” Marleny Derlukiewicz,
- geografia dla szkół ponadgimnazjalnych, poziom rozszerzony – program „Bliżej świata i ludzi” Magdaleny Jankun,
- matematyka dla klas I-III gimnazjum - program „Z matematyką za pan brat” Elżbiety Kurkiewicz
- chemia dla szkół ponadgimnazjalnych, poziom rozszerzony „Podróż do świata chemii” –
Krzysztofa Błaszczaka.
- przyroda dla szkół ponadgimnazjalnych – „Interdyscyplinarne spojrzenie na świat” Magdaleny Jankun i Krzysztofa Błaszczaka.
Marlena Derlukiewicz
W-MODN Elbląg

Źródło: Dziennik Elbląski

Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze 0 pokaż wszystkie komentarze w serwisie