Sobota, 13 lutego 2016. Imieniny Grzegorza, Lesława, Katarzyny

Bądź cwaniakiem, wygraj z czerniakiem2013-02-24 14:00:24 (ost. akt: 2013-02-24 13:34:42)

Podziel się:

Marsz "Mam haka na raka"

Marsz "Mam haka na raka"

Autor: Michał Skroboszewski

"Bądź cwaniakiem, wygraj z czerniakiem" przekonywali w piątek młodzi elblążanie. Przeszli ulicami miasta, aby propagować profilaktykę nowotworową. — To dość nietypowe działanie jak dla młodzieży. Uważamy jednak, że nie powinniśmy być bierni, tylko robić coś ponad program. Stąd ten marsz i udział w programie "Mam haka na raka" — mówi Patrycja Skrzypkowska z II LO w Elblągu. 

Do tej pory młodzi ludzie propagowali wśród swoich bliskich i znajomych profilaktykę raka piersi, szyjki macicy, prostaty, płuc oraz jelita grubego. Tym razem mają się zmierzyć z czerniakiem. Do udziału w ogólnopolskim programie "Mam haka na raka" zgłosiło się też pięć uczennic II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.
W Polsce notuje się rocznie do 130 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory. Za tymi liczbami kryją się tysiące ludzi, którzy tracą życie tylko z tego powodu, że zbyt późno zgłosili się do lekarza. Ten fakt stał się inspiracją do powołania ogólnopolskiego programu dla młodzieży „Mam haka na raka”. W tym roku odbywa się już jego edycja szósta edycja. Bierze w niej udział młodzież w wielu miast Polski. Wśród nich jest również grupa Tete -a - tete, czyli twarzą w twarz z rakiem. Tworzy ją pięć uczennic z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu: Dominika Kędziora, Aleksandra Osowska, Katarzyna Sadłucka, Patrycja Skrzypkowska oraz Adrianna Zelek. Na początku do udziału w programie zachęciła jej nauczycielka, Małgorzata Głowacka- Lulewicz. Potem dziewczyny same poczuły, że to temat ważny.

— Program to szereg różnych działań. Ostatnim z nich jest właśnie Dzień Hakowicza, czyli marsz ulicami Elbląga. Do udziału w nim udało się nam namówić dziesięć szkół — mówi Kasia Sadłucka. — Wiadomo, że młodych ludzi dosyć ciężko skłonić do troski o własne zdrowie. Mam nadzieję, że nam się uda dotrzeć do jak największej liczny osób. Mamy dużą siłę perswazji.
W trakcie marszu można więc było nie tylko dowiedzieć się czym jest czerniak, czy jak z nim walczyć. Chętni podpisywali również deklaracje, że przekażą tą wiedzę dalej. Jednym z elementów piątkowe Dnia Hakowicza był również konkurs na najlepsze hasło. Młodzież przygotowała ich całkiem sporo. Było więc w czym wybierać. Ostatecznie zwyciężyło hasło uczniów II liceum - "Bądź cwaniakiem, wygraj z czerniakiem". II miejsce zajęło to wymyślone przez młodzież z Gimnazjum nr 6 ("Jeśli nie chcesz mieć czerniaka, to nie spiekaj się na raka"). Na III miejscu znalazł się Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych za transparent z hasłem "Badać skórę to jest lans, czerniakowi nie daj szans".
Zespoły, które wykażą się największą aktywnością w proponowanych przez siebie działaniach edukacyjno-informacyjnych
 zakwalifikują się do II etapu programu. Jednym z jego elementów będzie opracowanie przez młodzież koncepcji kampanii społecznej.

Źródło: Dziennik Elbląski

Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ldldlddl #1000844 | 188.146.*.* 24 lut 2013 22:07

    pierwsze miejsce zajął transparent z hasłem "udanego opalania życzy.. czerniak złośliwy".

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz