Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Kiedy lód pęka pod stopami. Ćwiczenia w Nowej Holandii

2013-03-05 14:39:22 (ost. akt: 2013-03-05 15:14:35)
Pokaz ratownictwa lodowego odbył się w Nowej Holandii

Pokaz ratownictwa lodowego odbył się w Nowej Holandii

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Sposobów sprawdzania grubości lodu, poruszania się po zamarzniętych akwenach wodnych i metod radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia życia – tego wszystkiego uczą pokazy ratownictwa lodowego, organizowane przez Elbląskie WOPR i Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. — Chcemy uruchamiać wyobraźnię i przestrzegać młodych ludzi przed niebezpieczeństwem — mówią ratownicy.

Dzisiaj na terenie kompleksu gastronomiczno-rekreacyjnego Nowa Holandia odbył się pokaz ratownictwa lodowego w wykonaniu elbląskich ratowników i strażaków. Obserwatorami byli uczniowie szkół z powiatu elbląskiego. Najmłodsi zobaczyli, w jaki sposób należy się zachować, gdy sami znajdziemy się pod lodem oraz wtedy, gdy widzimy osobę, która potrzebuje pomocy.

Najlepszym sposobem na to, żeby uniknąć tragedii, jest oczywiście pozostanie na brzegu. Ale jeśli już zdecydujemy się wejść na oblodzony akwen wodny, powinniśmy zabrać ze sobą podręczny zestaw ratowniczy – gwizdek, śrubokręt, kolce lodowe. Jak twierdzą ratownicy, te narzędzia mogą nas uchronić przed katastrofą.
— Gdy lód pod nogami zaczyna trzeszczeć i robi się niebezpiecznie, należy położyć się i czołgać, starając się przywierać do powierzchni lodu całym ciałem — mówi Stanisław Chomentowski z Elbląskiego WOPR.
— Próbując uratować osobę, która znajduje się już w lodowatej wodzie, musimy pamiętać, że nie podajemy jej ręki — dodaje inny ratownik. — Podajmy szalik, gałąź, ale nie dłoń. Kiedy nie możemy sami uporać się z sytuacją, nie bójmy się zadzwonić pod 998. Strażacy, ratownicy na pewno nam pomogą.
mp


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB