Wtorek, 20 października 2020. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

12 grobów do likwidacji na cmentarzu przy Agrykola

2013-03-07 20:00:30 (ost. akt: 2013-03-07 13:22:46)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Administracja cmentarzy po raz pierwszy ogłosiła, jakie nieopłacane przez wiele lat groby przeznacza do likwidacji. 


— Bardzo dużo osób zapomina o konieczności przedłużenia okresu użytkowania grobu ziemnego po upływie 20 lat — mówi Andrzej Dratwa, kierownik Wydziału Administracji Cmentarzy Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu. — Przy każdej okazji staramy się ludziom przypominać o tym obowiązku.

Od dwóch lat
Ogłoszenie, które właśnie ukazało się w lokalnej prasie z wykazem 12 przeznaczonych do likwidacji grobów na cmentarzu przy ul. Agrykola też ma przypominać wszystkim zainteresowanym o konieczności odnawiania co 20 lat cmentarnych opłat.
— Nie mamy obowiązku zamieszczania takiego ogłoszenia, ale chcieliśmy wyczerpać wszystkie możliwości dotarcia do osób, które może jednak chciałyby zachować miejsce pochówku ich bliskich — mówi Andrzej Dratwa.
Procedura likwidacji zapomnianych (czytaj: nieopłaconych) mogił rozpoczęła się mniej więcej dwa lata temu. Przez trzy miesiące, na wybranych grobach przy ul. Agrykola i na Dębicy leżały tabliczki informujące o planach cmentarza względem tych miejsc.
— Po tej akcji trzy groby zostały opłacone — informuje kierownik.
Wśród pierwszych przeznaczonych do likwidacji grobów jest miejsce nieopłacone już od 45 lat.

Czas też na Dębicę
Andrzej Dratwa zapowiada, że procedury związane z odzyskiwaniem miejsc na cmentarzu będą też wszczynane na Dębicy.
— Ten cmentarz działa od 1974 roku — przypomina kierownik. — Dwudziestoletni okres dla pierwszych grobów dawno więc już upłynął.
Osoby, które chciałyby przenieść w inne miejsce groby najbliższych mają na to czas od połowy października do połowy kwietnia.
— Coraz więcej rodzin się na to decyduje — podkreśla kierownik. — Utrzymanie jednego, wspólnego grobu jest łatwiejsze i tańsze niż na przykład trzech mogił rozrzuconych w odległych nieraz od siebie częściach cmentarza.
Osoby, które zdecydują się na uregulowanie cmentarnych zaległości nie muszą się obawiać żadnych kar ani odsetek.
— Jeżeli ktoś ma na przykład pięcioletnie zaległości to opłata, którą teraz wniesie wystarczy po prostu na 15 lat — podkreśla Andrzej Dratwa.

Za przedłużenie okresu użytkowania grobu ziemnego dużego trzeba zapłacić 496, 80 zł. Za grób mały płaci się 356,40 zł. Opłaty można wnosić w biurze Zarządu Zieleni Miejskiej przy ul. Łęczyckiej 49.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Henry #1019232 | 82.177.*.* 11 mar 2013 19:04

  Powinno być w internecie wymienione które groby są nie opłacone bo przecież rodzina jest rozrzucona po całym świecie , i nie wszystcy z rodziny wiedzą czy ktoś z rodziny opłacił i do kiedy a powinna być możliwość wejścia na stronę i sprawdzenia czy jest opłacone czy nie o ile nie to podane konto na które można wpłacić i wyszczególniona suma jaką należy uiścić

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Można np. tak #1015400 | 83.29.*.* 8 mar 2013 10:39

   Na niektórych nekropoliach jest tradycja umieszczania tablic informacyjnych - na przeznaczonym do tego celu murze - z informacja o zlikwidowanym grobie. Ludzie nie opłacają miejsc z różnych przyczyn - np. emigracja. Kiedyś ktoś może będzie chciał odszukać grób przodka i taka informacja na pewno mu się przyda.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz