Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Czy mieszkańcy Zatorza doczekają się rady dzielnicy?

2013-03-08 10:17:46 (ost. akt: 2013-03-08 10:21:15)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Na Zatorzu jest sporo osób, które chcą działać na rzecz swojej dzielnicy. Dlatego uważam, że najlepszym rozwiązaniem dla nas będzie utworzenie rady dzielnicy — mówi Paweł Kowszyński, mieszkaniec Zatorza.

Kowszyński jest jednym z inicjatorów złożenia wniosku do Urzędu Miejskiego w sprawie utworzenia rady dzielnicy na Zatorzu.
— Przedstawiciele rady byliby wybierani w wyborach powszechnych i reprezentowali interesy wszystkich mieszkańców, a nie tylko poszczególnych osób, czy jakiejś grupy. Projekt statutu zakłada sprawowanie tej funkcji społecznie, czyli nieodpłatnie — tłumaczy Paweł Kowszyński.

Czytaj również: Bezradne elbląskie osiedla
Problemy mieszkańców z poszczególnych ulic mogą być różne, dlatego zdaniem Kowszyńskiego, w ich imieniu powinna się wypowiadać rada.
Inicjatorzy powołania społecznej rady osiedla są grupą nieformalną, spotykającą się wyłącznie w celu stworzenia rady umocowanej prawnie, która będzie współdziałała z Radą Miejską w sprawach dotyczących całej dzielnicy. Jak przyznają niektórzy zatorzanie, jest wiele problemów i do ich rozwiązania potrzebny jest wspólny, silny głos. Takim głosem może być właśnie rada dzielnicy. Dlatego też w październiku mieszkańcy złożyli formalny wniosek o jej powołanie.

— Wniosek ten musi zostać rozpatrzony przez Radę Miejską, niestety dotąd nie znalazł się w programie sesji — mówi Paweł Kowszyński. — Obecnie przygotowujemy uzupełnienie wniosku o statut oraz regulamin wyborczy. Te dokumenty wyczerpują pełną drogę do powołania przez Radę Miejską tej jednostki pomocniczej.
Jak po dopełnieniu formalności będzie wyglądała działalność rady dzielnicy? Będzie to organ doradczy i opiniotwórczy Rady Miejskiej w sprawach dotyczących tej konkretnej dzielnicy.
— Projekt statutu i regulamin wyborczy zostaną przedstawione mieszkańcom do konsultacji na spotkaniu otwartym. Prawdopodobnie jeszcze w marcu. Myślę, że jest dobry czas na powołanie rady dzielnicy Zatorza, ponieważ jest wiele problemów, które czekają na rozwiązanie — dodaje Paweł Kowszyński.
— Rady dzielnicowe to dobry pomysł i na pewno znajdzie zielone światło w Radzie Miejskiej — zapewnia Jerzy Wcisła, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. — Chcieliśmy zająć się tematem systemowo i zaproponować podział na dzielnice obejmujący cały Elbląg. Dzięki temu można by np. sensowniej wytyczyć granice okręgów wyborczych tak, by radni też reprezentowali określone dzielnice. Być może jednak podejmiemy temat rady dzielnicowej dla Zatorza przed rozwiązaniami systemowymi. Przypominam jednak, że najbliższa sesja jest zwoływana w trybie przyspieszonym, stąd nie wszystkie sprawy mogły w jej porządku się znaleźć.
sw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. londyńczyk #1050142 | 83.11.*.* 10 kwi 2013 11:48

  No faktycznie pani Sylwia znalazła autorytet!?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. * #1015645 | 78.8.*.* 8 mar 2013 14:21

  ...Elbląg to jedna wielka dzielnica, obecne nazwy są nieoficjalne.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wujo #1015403 | 46.113.*.* 8 mar 2013 10:42

  Wątpliwe, biorąc pod uwagę, że Olsztyn nie ma dzielnic, a ma osiedla.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ]]][[[ #1015391 | 78.88.*.* 8 mar 2013 10:33

  a w czym ZATORZE jest lepsze od innych dzielnic ?może by tak Rada Miasta rozpatrzy możliwość powołania wszystkich dzielnic .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz