Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Happening przed Bramą Targową. Piekarczyk jakiego nie znacie

2013-03-08 14:01:00 (ost. akt: 2013-03-08 13:57:56)
Happening poświęcony Piekarczykowi przyciągnął przed Bramę Targową wielu mieszkańców Elbląga

Happening poświęcony Piekarczykowi przyciągnął przed Bramę Targową wielu mieszkańców Elbląga

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Happening poświęcony Piekarczykowi przyciągnął w piątek przed Bramę Targową najmłodszych mieszkańców Elbląga. Dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych obejrzały elbląską legendę w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, oryginalnie zinterpretowaną Piotra Imiołczyka, nauczyciela historii.

8 marca 1521 roku elblążanie odparli niespodziewany atak krzyżaków, którzy o świcie wdarli się do miasta przez Bramę Targową. Tyle na ten temat wiemy z przekazów historycznych. Wydarzenie to obrosło jednak w legendę o Piekarczyku. Tą doskonale znają młodzi obserwatorzy happeningu przygotowanego przez koło historyczne ZSZ nr 1 w Elblągu.

— Piekarczyk przeciął linę, brama opadła i krzyżacy nie mogli wejść do Elbląga. W ten sposób uratował miasto— przypominają Rozalka i Majka z Przedszkola nr 5 w Elblągu.

Tyle w skrócie.
Wersja legendy, którą w piątek przedstawiono dzieciom, była o wiele barwniejsza niż jej pierwowzór. Przed Bramą Targową oczywiście zebrało się towarzystwo mieszczan i krzyżaków. Towarzyszyły im jednak postaci zgoła niespodziewane, jak chociażby Biedronka, Charlie Chaplin czy tajni agenci. W rolę narratora wcielił się Piotr Imiołczyk, pomysłodawca i organizator wydarzenia. Wspólnie pokazali historię Piekarczyka jakiej elblążanie jeszcze nie znają.
Happeningi ZSZ nr 1 to już tradycja. Organizowane są rokrocznie od 1997 roku. Mają przypomnieć elblążanom o wyczynie Piekarczyka i ciekawej historii miasta, twierdzi ich organizator.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB