Poniedziałek, 8 marca 2021. Imieniny Beaty, Juliana, Wincentego

Prawie 80 osób może stracić pracę w elbląskim Orange Customer

2013-03-09 08:00:00 (ost. akt: 2013-03-08 16:43:53)
jeśli dojdzie do zwolnień, to znajdujący się w biurowcu przy ul. Polnej oddział praktycznie zostanie zlikwidowany

jeśli dojdzie do zwolnień, to znajdujący się w biurowcu przy ul. Polnej oddział praktycznie zostanie zlikwidowany

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W elbląskim oddziale Orange Customer Service, spółce córce dawnej Telekomunikacji Polskiej, pracę może stracić blisko 80 osób. To oznacza, że znajdujący się w biurowcu przy ul. Polnej oddział praktycznie zostanie zlikwidowany.

Orange Customer Service jest jednym z trzech pracodawców, którzy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu zgłosili w ostatnim czasie zamiar zwolnień grupowych. Pracę, jak ustaliliśmy, może stracić blisko 80 pracowników: 38 będących na etacie w OCS oraz 40 zatrudnionych przez firmę zewnętrzną.

— Pierwsze przecieki o zwolnieniach mieliśmy w styczniu tego roku. Oficjalnie dowiedzieliśmy się pod koniec lutego — mówi jeden z pracowników elbląskiego oddziału. — Atmosfera nie jest wesoła, bo wiadomo jak jest z pracą w Elblągu. Czasu na szukanie nowej jest coraz mniej. Pisaliśmy w tej sprawie do prezydenta Elbląga. 


— Orange Customer Service jest w okresie zwolnień grupowych, którymi objęci są także pracownicy spółki w Elblągu — potwierdza Maria Piechocka z Biura Prasowego Orange Polska.
Wszyscy pracownicy OCS w Elblągu otrzymali propozycję pracy w innych oddziałach firmy, m.in. w Olsztynie. Z naszych informacji wynika jednak, że na takie rozwiązanie może się zgodzić niewielu, góra kilkunastu pracowników.
— Ktoś, kto ma rodzinę w Elblągu, tutaj kupione mieszkanie, nie zdecyduje się na przeprowadzkę do Olsztyna. A z Olsztynem jesteśmy słabo skomunikowani — zauważa jeden z pracowników elbląskiego OCS.

— Decyzję o przyjęciu bądź nieprzyjęciu propozycji podejmują pracownicy — mówi Maria Piechocka.

Ci jednak czasu na przyjęcie nowych warunków mają niewiele. 30 czerwca ma się rozpocząć wręczanie wypowiedzeń osobom, które nie przyjmą oferty. Rozstający się z firmą pracownicy mają otrzymać odprawy "pozwalające im przeżyć od kilku do kilkunastu miesięcy, do czasu znalezienia innej pracy".

— W porozumieniu zapisane zostały także dodatkowe odszkodowania dla osób, którym do emerytury pozostało mniej niż 10 lat — dodaje Maria Piechocka.

Bronić miejsc pracy w elbląskim OCS chcą m.in. władze Elbląga. Wczoraj prezydent miasta Grzegorz Nowaczyk wysłał dwa pisma w tej sprawie, jedno do prezesa Orange Polska Macieja Wituckiego, a drugie do parlamentarzystów z naszego regionu. Z prezesem Orange spotka się osobiście w pierwszej połowie kwietnia.
— W liście do prezesa Orange prezydent podkreśla wysokie kompetencje pracowników zatrudnionych w Elblągu — mówi Anna Kleina, rzecznik prasowy prezydenta.

Zdaniem prezydenta Nowaczyka, bardzo istotnym argumentem, przemawiającym za odstąpieniem od likwidacji OCS, jest budynek przy ul. Polnej, który jest własnością Telekomunikacji Polskiej.

— Zatem funkcjonowanie elbląskiej placówki nie niesie ze sobą żadnych kosztów wynajmu. Dodatkowo, w 2012 r. firma poniosła ogromne koszty na całkowity remont wszystkich pomieszczeń wykorzystywanych przez OCS — pisze w liście.

Grzegorz Nowaczyk zapewnia także, że jest gotowy wesprzeć wszystkie działania, które przyczynią się do zmiany decyzji w sprawie zwolnień w Elblągu. Sugeruje rozbudowę oddziału o call center.

— Deklaruję wszelką pomoc w zakresie stworzenia sprzyjających warunków technicznych dla rozszerzenia działalności elbląskiej placówki pod kątem wprowadzenia telefonicznej sprzedaży usług — dodaje.
Arkadiusz Kolpert

Uratowali oddział w Nowym Sączu
Elbląski oddział OCS nie jest jedynym w kraju, w którym dojdzie do zwolnień w tym roku. Zamknięcie groziło także oddziałowi w Nowym Sączu. Według informacji lokalnej prasy, udało się go uratować przed likwidacją. 

— Jesteśmy uratowani przed zwolnieniami co najmniej do końca tego roku, mam to potwierdzone z dwóch źródeł — mówiła Gazecie Krakowskiej Stanisława Rolka, przewodnicząca komisji Solidarności w sądeckim oddziale OCS. 

W obronie OCS w Nowym Sączu mieli stanąć prezydent tego miasta Ryszard Nowak, starostwa nowosądecki Jan Golonka, a także posłowie Arkadiusz Mularczyk, Andrzej Romanek, Wiesław Janczyk i Marian Cycoń.

— Kierownictwo w Warszawie nie spodziewało się, że otrzymamy tak wielkie poparcie z Nowego Sącza — mówiła Stanisława Rolka.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nob #1147219 | 78.9.*.* 19 lip 2013 13:03

  po referendum wszystko się zmieniło... nie ma niczego :-P

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Bzdet #1134007 | 78.30.*.* 4 lip 2013 22:14

  HA HA HA Kufa. "... wysokie kompetencje pracownikow ..." ja pie....e nie moge. Te wysokie kompetencje sie przekladaja na nierobstwie i przeroscie kadry. Prawda jest naga 1 na 100 pracownikow stanowi wartosc w tej firmie i mysli. Reszta mu tylko przytakuje. Wyj...c bez znieczulicy. Dadza sobie rade z odprawy nieroby je...e.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ANNA #1018457 | 37.128.*.* 11 mar 2013 09:51

  Niech się nie martwią dostaną extra kasę od rządzących zasiłek nie waloryzowany od dawna najniższy w eurolandzie na pewno im wystarczyna dostatnie życie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ANNA #1018444 | 37.128.*.* 11 mar 2013 09:37

  WOLNE KONTROLOWANE MEDIA

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. gość #1017482 | 88.156.*.* 10 mar 2013 14:13

  Gazeta Olsztyńska skrupulatnie likwiduje komentarze negujące system. Powiem zatem jeszcze raz. POD SĄD TYCH CO POLSKĘ ROZSPRZEDALI!!! POD SĄD Z NIMI I NA SYBIR NA 30 LAT :( Rozsprzedali wszystko co nasze za parę srebrników. Teraz zamiast się cieszyć naszym, tyramy jak biali murzyni na łaskach właściciela z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (28)