Poniedziałek, 8 marca 2021. Imieniny Beaty, Juliana, Wincentego

Maria Makowska-Franceson. Wybieramy najpopularniejszego aktora

2013-03-09 18:04:00 (ost. akt: 2013-03-08 18:40:51)
Maria Makowska-Franceson jako Tadrachowa w "Moralności pani Dulskiej".

Maria Makowska-Franceson jako Tadrachowa w "Moralności pani Dulskiej".

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Trwa nasz plebiscyt na najpopularniejszego aktora Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu w sezonie artystycznym 2012/2013. Dotychczas najwięcej głosów Czytelników Dziennika Elbląskiego otrzymał Wojciech Rydzio, który wyprzedza Małgorzatę Rydzyńską i Tomasza Czajkę. Dziś prezentujemy sylwetkę Marii Makowskiej-Franceson.

Przypomnijmy, iż uczestnicy naszej zabawy będą mieli szansę wygrać podwójne zaproszenie na spektakl "Mistrz i Małgorzata". Aktor, który zgromadzi najwięcej głosów, otrzyma zaś nagrodę publiczności i statuetkę Aleksandra. Wręczenie statuetki odbędzie się 24 marca podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Maria Makowska-Franceson
Cztery lata temu kapituła uhonorowała ją statuetką Aleksandra za rolę Dotty Otley w "Czego nie widać". Aktorka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, którą ukończyła w 1975 roku. Jeszcze przed szkołą filmową pani Maria studiowała pedagogikę społeczną w Łodzi. Założyła kabaret na uniwersytecie, udzielała się w radiowęźle studenckim...


Wcześniej pracowała w: Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu, Teatrze im. J. Szaniawskiego w Płocku. Od ponad 30 lat związana jest z elbląską sceną. Na koncie ma ponad 100 premier. Ostatnio możemy ją oglądać m.in. w rolach Babci Cajtli w "Skrzypku na dachu" Josepha Steina w reż. Artura Hofmana, Bezgłowej/Manczkina/Myszy w "Czarnoksiężniku z krainy Oz" Lymana Franka Bauma w reż. Jerzego Bielunasa i Tadrachowej w "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w reż. Mirosława Siedlera. Na swoim koncie ma wiele nagród i odznaczeń. Uhonorowana została m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Aby zagłosować na swojego faworyta, należy wysłać sms na numer 71160, w treści wpisując de.aleks.x (gdzie w miejscu x należy wpisać numer aktora). Koszt smsa wynosi 1,23 zł z VAT. Głosowanie potrwa do 21 marca do północy. Odbywa się ono również w innych mediach. Zwycięży aktor, który w sumie otrzyma największą liczbę głosów. W tym roku głosować można na 22 aktorów.


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB