Poniedziałek, 24 lutego 2020. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Łukasz Pierwienis: Idę na prawo i to prosto do Harvardu

2013-03-18 19:03:47 (ost. akt: 2013-03-18 19:10:42)
Łukasz Pierwienis, uczeń I LO, wybiera się na prawo do Harvardu

Łukasz Pierwienis, uczeń I LO, wybiera się na prawo do Harvardu

Autor zdjęcia: arch. ZSO

Harvard to kuźnia prezydentów amerykańskich (np. Barack Obama, Theodore Roosevelt), uznanych prawników i noblistów, zwłaszcza z dziedziny fizyki (17 na 76), literatury (np. Czesław Miłosz). Na 10-ciu kierunkach studiuje tam ponad 20 tysięcy studentów. Uniwersytet Harvarda jest prestiżową i najstarszą w USA uczelnią. Jest starszy od państwa amerykańskiego, bo powstał w XVII w. w Newtown- obecnie Cambridge, Massachusetts, koło Bostonu jako pierwsza uczelnia wyższa na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej. Ukończenie studiów na Harvardzie daje przepustkę do kariery, bo to marka, która cieszy się największym zaufaniem na świecie.

I Liceum Ogólnokształcące z ul. Pocztowej w Elblągu zapewne będzie miało udział w takiej nobilitacji, bo jego uczeń z klasy 3 a, Łukasz Pierwienis, marząc o nauce w tej elitarnej szkole, podjął kroki, by się tam znaleźć. Rok temu Łukasz nawiązał kontakt z Uniwersytetem Harvarda. Miał pół roku na podszlifowanie wiedzy z zakresu języka angielskiego, historii USA i matematyki, by do końca 2012 r. zdać egzaminy wstępne na uczelnię. Choć proces rekrutacji jeszcze trwa, Łukasz otrzymał już zapewnienie władz uniwersyteckich o finansowaniu czesnego i utrzymania podczas jego studiów, a także kosztów podróży do kraju. W ten sposób Harvard umożliwia naukę najlepszym kandydatom, niezależnie od ich dochodów.

— Łukasz, powiedz, co Cię zainspirowało do tego kroku?
— Ziarenko nadziei o tym, że mógłbym myśleć o Uniwersytecie Harvarda zasiała w moich marzeniach moja nauczycielka języka angielskiego p. Małgorzata Mawa, która twierdzi, że w wyborze wykształcenia i kariery nie należy się ograniczać. Przyznałem jej rację i zapoznałem się z ofertą uczelni.
— Wygląda na to, że Twoja postawa jest potwierdzeniem tego, że jeżeli czegoś pragniemy, to jest to osiągalne. A jak wygląda Twoja sytuacja obecnie? Jaki kierunek studiów wybrałeś?
— Uniwersytet przekazał mi listę egzaminów, które musiałem zdać. Wyniki, jakie osiągnąłem, mam nadzieję, wystarczą, bym mógł myśleć o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Z każdego testu uzyskałem powyżej 700 punktów na 800 możliwych. Skorzystałem też ze wskazanej przez uczelnię strony, skąd wysłałem podanie o przyjęcie na studia. Teraz czekam na decyzję uczelni. Komisja określi, czy mogę iść na prawo… i prosto tam… , bo wybrałem wydział prawa i administracji.

— Czy zdanie egzaminów było jedynym warunkiem stawianym przez Harvard?
— Nie. Należało wykazać się osiągnięciami w postaci tytułów i dyplomów z konkursów i olimpiad. W moim dorobku jest ich kilka, więc udało się.

— Nie takie kilka… Jesteś dwukrotnym laureatem olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, finalistą ogólnopolskiego konkursu fizycznego „Poszukiwanie talentów 2012”, finalistą ogólnopolskiej olimpiady wiedzy o kulturze popularnej, uczestnikiem finału olimpiady wiedzy o prawach człowieka. Zająłeś dwukrotnie 3 miejsce w ogólnopolskich konkursach na esej. Cieszysz się stypendium Prezesa Rady Ministrów już od dwóch lat (2011-2012, 2012-2013), stypendiami naukowymi z tytułu pracy w projektach edukacyjnych Warmii i Mazur. Posiadasz też dwa indeksy na wyższe uczelnie w Polsce- do Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej i na Uniwersytet Jagielloński… To musiało zrobić wrażenie na komisji rekrutacyjnej w Harvardzie. Naszym uniwersytetom będzie przykro, że nie skorzystasz z tych indeksów. A gdyby odrzucono Twoje podanie w Massachussets, do jakiej innej szkoły zwróciłbyś się?
— Ze względu na to, że prywatna uczelnia Franklin College Switzerland w Sorengo, Lugano, Szwajcaria ma dostęp do bazy danych Harvardu i zapoznała się z moimi dokumentami, a także wynikami z egzaminów wstępnych, złożyła mi propozycję nauki u siebie. Jest to również prestiżowa szkoła, ale jako kierunek wybrałbym tam socjologię i stosunki międzynarodowe. Myślę, że złożę tam podanie o przyjęcie, bo to propozycja nie do odrzucenia.

— Powiedz, co Cię najbardziej interesuje - brałeś udział w wielu konkursach z różnych dziedzin.
- Jestem całym sercem patriotą. Historia jest mi najbliższa, a moim konikiem są powstania narodowe. Antropologia i socjologia też mnie przyciągają. W przyszłości chciałbym napisać książkę o polskim społeczeństwie, w której pokazałbym, że można o Polakach mówić obiektywnie. Lubię też literaturę. Chętnie piszę eseje, czytam i piszę wiersze. A poza tym tańczę. Od ośmiu lat jestem tancerzem Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar”.

— Wiem o Twoich licznych sukcesach w ogólnopolskich turniejach tańca (3 miejsce w Pomostach 2011, 1 miejsce w Pomostach 2012, 1 miejsce w tańcu sportowym Jantar 2011, 2 miejsce w tym samym turnieju w 2012. Ta lista też jest długa…. Tańczysz tańce towarzyskie i sportowe w stylu standard i latin. Jaka przyszłość czeka tę część Twoich zainteresowań, gdy wyjedziesz do USA?
— Pani Dyrektor Uniwersytetu Harvarda jest bardzo przyjazną osobą. Nie chce pozwolić, bym zapomniał o tańcu i dlatego obiecała, że znajdzie dla mnie miejsce w klubie tanecznym. Ogromnie mnie to cieszy, bo uwielbiam tańczyć. Taniec uczy mnie dyscypliny i organizacji czasu. Nie umiem bez niego żyć. Dzięki niemu nauczyłem się godzić z porażkami, motywować się do dalszej pracy i pokonywać zniechęcenie czy zmęczenie. Brakowałoby mi tego…

- Myślę, że zasługujesz na podziw i największe uznanie. Jesteś wzorem do naśladowania dla kolegów i powodem do dumy dla rodziny, szkoły i miasta. Wszyscy życzymy Ci powodzenia wierząc, że jest Ci pisane. Mamy nadzieję, że Twoja wytrwałość, ambicja i optymizm uczynią Cię człowiekiem sukcesu. Z dyplomem Harvardu czy bez niego będziesz ceniony i szanowany w prawie każdym miejscu na Ziemi, a nam będzie miło o tym słyszeć. Wszystkiego, co najlepsze.
Rozmawiała Dorota Radomska (ZSO)

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. roza #1028093 | 86.0.*.* 19 mar 2013 14:56

  brawo !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. IDOL #1027613 | 178.235.*.* 19 mar 2013 08:25

  "Rudy się nie dostał" Kuba W.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Dominique #1027595 | 178.235.*.* 19 mar 2013 08:06

  Ale super!!! Gratuluję i trzymam kciuki! Świetny chłopak!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. paw #1027483 | 178.235.*.* 18 mar 2013 22:43

  milo czyta sie o takim osiagnięciu. gratuluje!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Roman #1027390 | 91.94.*.* 18 mar 2013 20:34

  Mógł się uczyć

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)