Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Co trzeci Polak ma nadciśnienie!

2013-03-21 07:00:00 (ost. akt: 2013-03-20 13:14:26)
"Zdrowe bicie serca" - to hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia. Duży nacisk położony zostanie na problem nadciśnienia

"Zdrowe bicie serca" - to hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia. Duży nacisk położony zostanie na problem nadciśnienia

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Z aktualnych badań epidemiologicznych wynika, że co trzeci Polak ma nieprawidłowe ciśnienie krwi. Tylko około połowa z nich zdaje sobie z tego sprawę. Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek. To dlatego w Światowym Dniu Zdrowia 2013 szczególna uwaga będzie poświęcona właśnie nadciśnieniu.

"Zdrowe bicie serca" - to hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia. Obchodzimy go 7 kwietnia, w rocznicę utworzenia Światowej Organizacji Zdrowia.

— Ma on na celu zwrócenie szczególnej uwagi na wybrany problem związany ze zdrowiem — informuje Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. — Światowy Dzień Zdrowia odbywa się co rok pod innym hasłem. Inicjuje on jednocześnie Miesiąc Zdrowia oraz rok działań realizowanych pod tym samym hasłem.

— Miałem częste bóle głowy i czułem się, jakbym miał piasek w oczach. Byłem też ciągle zmęczony — opowiada pan Jarosław. Od dwóch miesięcy leczy się na nadciśnienie. — Początkowo zwalałem to na długie godziny poświęcone pracy przy komputerze. Problem jest poważniejszy.

W trakcie badania okresowego do zakładu pracy okazało się, że ten 40-letni mężczyzna ma ciśnienie w granicach 160/120 mmHg. Zaczął systematycznie je kontrolować i okazało się, że podwyższona wartość utrzymuje się systematycznie.
— Konieczne było włączenie leków. Teraz mam ciśnienie jak poborowy - 120/80, ale przede wszystkim o wiele lepiej się czuję.

Z aktualnych badań epidemiologicznych wynika, że co trzeci Polak ma nieprawidłowe ciśnienie krwi. Tylko około 30-50 proc. osób zdaje sobie z tego sprawę, a prawie połowa, wiedząc o nadciśnieniu, nie leczy go lub robi to nieskutecznie. Jedynie u niewielkiego odsetka chorych nadciśnienie jest dobrze kontrolowane.

— Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, w tym zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek — przestrzega Marek Jarosz. — Ryzyko wystąpienia tych powikłań wzrasta w obecności innych czynników ryzyka, takich jak cukrzyca, zaburzenia lipidowe czy niezdrowy styl życia: nadwaga lub otyłość, niezdrowa dieta, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu oraz brak aktywności fizycznej — wylicza szef elbląskiego Sanepidu.

Niektóre osoby mają wysokie ciśnienie krwi, ponieważ są obciążone dodatnim wywiadem rodzinnym.
O wysokim lub podwyższonym ciśnieniu krwi, czyli o nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas, gdy ciśnienie tętnicze w kilkakrotnych pomiarach przekracza wartości uznane za prawidłowe. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, wartość ciśnienia krwi 140/90 mmHg stanowi granicę między ciśnieniem prawidłowym a podwyższonym.

Jeżeli kilkakrotne badanie wykaże wyższy poziom, to dla nas sygnał, że należy zgłosić się do lekarza. Ciśnienie krwi ma również tendencję do zwiększania się wraz z wiekiem. Wysokiemu ciśnieniu można jednak zapobiegać.
— Poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę, ograniczenie spożycia soli, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularną aktywność fizyczną, ograniczenie spożycia alkoholu oraz niepalenie tytoniu — podpowiada Marek Jarosz.
Rafał Maliszewski

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ania #2569213 | 188.191.*.* 31 sie 2018 20:24

  Nadciśnienie jest wynikiem narażenia na metale ciężkie w diecie w wyniku zanieczyszczenia środowiska, łatwiej leczyć nadciśnienie ziołami niż lekami. U mojego ojca się sprawdziło posłuchajcie tutaj https://www.youtube.com/watch?v=rrB9AkDY kRM

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Polka #1943068 | 88.156.*.* 29 lut 2016 21:06

  Mój tata też z nadciśnieniem, babcia.. ciekawe ,czy mnie w przyszłości też to spotka, póki co jest ok. No ale wiem, jakie to ważne, babcia musiała mieć holter ciśnienia i sprawdzanie całodobowe.. przynajmniej dobry sprzęt był, od bytmed.pl a oni mają dobrej jakości aparatury

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. obserwator #1039076 | 178.180.*.* 29 mar 2013 19:43

  Dziwicie się. Zobaczcie ile ludzi np. zażywa leki na diklofenaku, który lekarze wciąż zapisują zamiast np. bezpieczniejszego naproksenu i kończy się zawałami "nie wiadomo z czego". Taki apel - zwłaszcza do starszych - patrzcie co bierzecie i co Wam przepisują...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)