Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Godzina dla Ziemi. 
Zgaś światło i włącz się do zmian

2013-03-20 18:06:10 (ost. akt: 2013-03-20 16:42:57)
W Elblągu, 23 marca, wyłączone zostanie oświetlenie między innymi w katedrze św. Mikołaja

W Elblągu, 23 marca, wyłączone zostanie oświetlenie między innymi w katedrze św. Mikołaja

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W najbliższą sobotę o godzinie 20.30 ciemność okryje najbardziej charakterystyczne budynki i obiekty polskich miast. W Elblągu wyłączone zostanie oświetlenie między innymi w ratuszu i katedrze św. Mikołaja. To symboliczny gest na rzecz ochrony środowiska. Do akcji Godzina dla Ziemi WWF może przyłączyć się każdy.

Zgaś światło i włącz się do zmian - zachęcają ekolodzy z organizacji WWF. Co rok na ich apel odpowiadają miliony ludzi. Swój udział w Godzinie dla Ziemi WWF mają i elblążanie. Tym razem również deklarują udział w akcji. Wiadomo już, że na symboliczną godzinę zgasną światła Urzędu Miejskiego, Bramy Targowej, sądu okręgowego i katedry.

Symboliczny gest na rzecz Ziemi wykonają również uczniowie elbląskich szkół. Na chwilę obecną do udziału w niej zgłosiło się IV Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 18, Przedszkole nr 21, Gimnazjum nr 6 i Bursa szkolna nr 4.

Godzina dla Ziemi WWF na świecie organizowana jest od siedmiu lat. W Polsce odbędzie się po raz szósty, między innymi w Krakowie, Warszawie i Katowicach. W województwie warmińsko-mazurskim, oprócz Elbląga, światła zgasną w Olsztynie i Dobrym Mieście.

— W akcję włączają się również gwiazdy, które podejmą niecodzienne ekologiczne wyzwania — mówi Anna Płotnicka z WWF Polska. — Michał Piróg z Agnieszką Szulim są gotowi przepłynąć Wisłę na tratwie z butelek PET, Kinga Rusin spróbuje zdobyć szczyt Pałacu Kultury i Nauki… w szpilkach, a politycy zwaśnionych partii przejadą na jednym trzyosobowym rowerze.

Jak wziąć udział w Godzinie dla Ziemi WWF? Nic prostszego. Wystarczy zarejestrować się na stronie wwf.pl i w sobotę (23 marca) o 20.30 zgasić światło na symboliczną godzinę. 


— No i oczywiście pamiętać o tym, aby dbać o Ziemię na co dzień - gasić zbędne światło, wybierać komunikację miejską lub rower zamiast samochodu, skracać czas porannej kąpieli pod prysznicem, wybierać lokalne i sezonowe produkty — dodaje Płotnicka. — Ważny jest efekt skali. Liczy się nie tylko to, ile osób zgasi podczas Godziny dla Ziemi WWF światło, ale to, że każdy z uczestników zmieni potem swoje zachowanie. Nawet jeżeli zmiany mogą wydawać się pozornie niewielkie, ich suma może przynieść Ziemi wielką ulgę.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Co za głupota, #1029781 | 176.115.*.* 21 mar 2013 07:46

    przecież elektrownie przez tą godzinę będą cały czas spalać węgiel. HA HA HA

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz