Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

200 złotych więcej na niepełnosprawne dziecko

2013-03-21 11:10:00 (ost. akt: 2013-03-21 12:27:50)
Od kwietnia rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi mogą liczyć na większą pomoc finansowa od państwa

Od kwietnia rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi mogą liczyć na większą pomoc finansowa od państwa

Autor zdjęcia: arch. redakcji

Rewolucję w świadczeniach pielęgnacyjnych zapowiedział premier Donald Tusk. Od kwietnia rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi otrzymają dwieście złotych więcej zasiłku. W ciągu pięciu lat ma nastąpić zrównanie przysługującej im pomocy do poziomu minimalnej pensji.

Obecnie rodzice, którzy rezygnują z pracy aby opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi, otrzymują miesięcznie 620 zł świadczenia pielęgnacyjnego, z czego 520 zł samego świadczenie i 100 zł specjalnego dodatku. Zgodnie z zapowiedzią premiera w najbliższym czasie mają oni otrzymać dodatkowe 200 zł. W ciągu pięciu lat ma nastąpić zrównanie przysługującej im pomocy do poziomu minimalnej pensji.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci nie ukrywają, że takie wsparcie finansowe od państwa bardzo by im się przydało. — Pewnie, że cieszę się i z tych 520 zł, które otrzymuje teraz. Jednak miesięczne na potrzeby mojego synka wydaję o dużo więcej, bo ponad 1000 zł. Z tego 300-400 zł to opłata za ćwiczenia rehabilitacyjne. Podwyżka świadczeń bardzo by się przydała — mówi Anna Makowska, mama chorego na mózgowe porażenie dziecięce Marcina.

Wyższe świadczenia mają trafić do rodziców już w kwietniu. W tej chwili pracownicy pomocy społecznej czekają na rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w tej sprawie.

— Na chwilę obecną brak jest jakichkolwiek informacji na stronie MPiPS w sprawie zapowiadanej od kwietnia podwyżki świadczenia pielęgnacyjnego — informuje Anna Kleina, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. — Na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego został zarejestrowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego. Jednak na chwilę obecną brak jest możliwości pobrania treści przedmiotowego projektu.

W całej Polsce 95 tys. osób pobiera świadczenie pielęgnacyjne. Są to rodzice, dzieci niepełnosprawnych, którzy zrezygnowali z pracy, by opiekować się swoimi dziećmi. W Elblągu w lutym tego roku świadczenia pielęgnacyjne wypłacono 886 osobom. Z tego 284 to świadczenia na rzecz dzieci, a 602 na rzecz innych osób.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB