Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Gdy w Elblągu bito monety. Zdjęcia z otwarcia wystawy

2013-03-22 11:46:18 (ost. akt: 2014-09-14 15:30:30)
Wystawę otwarto w czwartek

Wystawę otwarto w czwartek

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W czwartek w elbląskim muzeum otwarto ekspozycję „Mennica w Elblągu”. Prezentowane na niej numizmaty pochodzą ze zbiorów muzealnych oraz z kolekcji Wojciecha Nowaka i Amadeusza Pfeifera.

Mennica produkująca monety, na których występuje herb Elbląga, jest jedną z ważniejszych w dziejach pieniądza polskiego. Po jej działalności pozostały dziś jedynie ślady w postaci poszukiwanych przez kolekcjonerów i nierzadko bardzo wysoko cenionych monet. Podczas prowadzonych na Starym Mieście badań nie udało się, jak dotąd, odkryć śladów dawnych warsztatów menniczych, usytuowanych w czasach krzyżackich prawdopodobnie na zamku i przy Rynku Chlebowym, później przy ulicach Mostowej, Św. Ducha, Wodnej i Wigilijnej. Świadectwem istnienia w Elblągu tych warsztatów są jedynie wzmianki w źródłach pisanych oraz numizmaty, wyróżniające się często znakomitym opracowaniem artystycznym. Prezentowane one będą na ekspozycji, której otwarcie przewidziane jest na czwartek, 21 marca 2013 roku. W Elblągu niemal od momentu założenia miasta działała mennica krzyżacka, wybijająca jednostronne, beznapisowe denary guziczkowe.

Jako miasto Elbląg podjął działalność menniczą w czasie wojny trzynastoletniej, bijąc po 1457 roku monety z godłem i imieniem króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka oraz z herbem miasta. Od tego czasu mennica elbląska – choć z przerwami - aż do 1763 roku emitowała różnego rodzaju monety: od drobniejszych nominałów z miedzi, poprzez grube talary, aż po złote dukaty. Pieniądz ten funkcjonował nie tylko na rynku lokalnym, ale także w całej Polsce oraz poza jej granicami. Co ciekawe, ta bogata działalność nie jest potwierdzona, tak jak w innych miastach dawnych Prus Królewskich, stałym przywilejem menniczym. Mieszczanie Elbląga starali się u kolejnych królów polskich o potwierdzenie owego przywileju i przez wieki takie dokumenty otrzymywali. Wystawa „Mennica w Elblągu” stanowi uzupełnienie otwartej pod koniec ubiegłego roku ekspozycji, prezentującej dawne rzemiosło elbląskie. Będzie też obok niej prezentowana, w budynku Gimnazjum. Muzeum mieści się przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11, wejście bramą od ulicy Zamkowej.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB