Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

MOPS czeka na decyzję, a pani Małgorzata na pieniądze

2013-03-26 07:00:00 (ost. akt: 2013-03-25 20:48:49)
Pani Małgorzata za opiekę prawną nad siostrzeńcem ma otrzymywać 347,17 zł miesięcznie - od stycznia nie dostała jednak żadnych pieniędzy

Pani Małgorzata za opiekę prawną nad siostrzeńcem ma otrzymywać 347,17 zł miesięcznie - od stycznia nie dostała jednak żadnych pieniędzy

Autor zdjęcia: Ryszrd BielOd trzech miesięcy nie otrzymuję przyznanego mi przez sąd wynagrodzenia za opiekę nad osobą ubezwłasnowolnioną. Na dodatek nikt nie jest w stanie mi powiedzieć, kiedy dostanę zaległe pieniądze — denerwuje się elblążanka, pani Małgorzata. Taki sam problem w Elblągu ma jeszcze 15 innych osób.

Pani Małgorzata jest prawnym opiekunem siostrzeńca - Piotra. Zgodnie z wyrokiem sądu, jako że jest to jej jedyna praca, ma za to otrzymywać wynagrodzenie - 347,17 zł miesięcznie. Problem dotyczy 
szesnastu osób

Kwota może wydawać się niewielka. Dla naszej Czytelniczki liczy się jednak każda złotówka. Zawsze otrzymuje wynagrodzenie nad czas, pod koniec miesiąca. Opóźnienia - i to spore - w wypłatach następują na początku roku.

— Z tych pieniędzy m.in. opłacam czynsz. Od stycznia do dzisiaj nie dostałam żadnych pieniędzy za opiekę — mówi pani Małgorzata. — Podobnie było przed rokiem. Co najgorsze, nikt nie jest w stanie mi powiedzieć, kiedy dostaniemy zaległe wynagrodzenia.


Pieniądze za opiekę pani Małgorzata otrzymuje od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu.

— Byłam tam i pytałam urzędników, dlaczego znowu jest opóźnienie. Dostałam na piśmie tylko informację, że MOPS przeleje na wskazane przeze mnie konto wynagrodzenie, jak otrzyma pieniądze z budżetu państwa — mówi nasza Czytelniczka. 


Mirosława Grochalska, dyrektor elbląskiego MOPS, potwierdza, że są opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń dla opiekunów prawnych. Tylko w samym Elblągu problem dotyczy 16 osób. Ale jak dodaje, MOPS nie jest winny tej sytuacji.

— Jesteśmy tylko pośrednikiem w przekazywaniu pieniędzy, które pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa — wyjaśnia pani dyrektor. — Teraz czekamy na decyzję wojewody o przyznaniu nam pieniędzy na ten cel. Współczuję tym ludziom, sytuacja faktycznie się powtarza. Jak tylko dostaniemy pieniądze, to od razu zaczniemy je wypłacać — zapewnia. W ciągu dwóch 
tygodni
O pieniądze dla opiekunów prawnych zapytaliśmy także w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Tu urzędnicy tłumaczą, że wszystkie wymagane dokumenty zostały złożone w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej na czas. Teraz wszyscy czekają na decyzję ministra finansów, który zwiększy budżet województwa o pieniądze dla opiekunów prawnych.

— Po otrzymaniu tej decyzji finansowej, środki na wypłaty wynagrodzenia opiekunom prawnym zostaną przekazane niezwłocznie jednostkom samorządu terytorialnego — zapewnia Joanna Kozłowska z Wydziału Polityki Społecznej UW w Olsztynie.
Nie wiadomo jednak, kiedy można spodziewać się decyzji ministra finansów. — W ciągu najbliższych dwóch tygodni... Może jeszcze przed świętami, ale nikt nie jest w stanie tego zagwarantować — usłyszeliśmy w ministerstwie.
AKT

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jan Kowalski #1034979 | 178.180.*.* 26 mar 2013 11:57

    Czyli jak mi kontrahenci nie zapłacą w terminie to też mogę nie płacić podatku, składki ZUS, pracownikom wynagrodzenia, etc, etc i nie poniosę za to żadnych konsekwencji ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. lip #1034702 | 78.9.*.* 26 mar 2013 07:24

    jakie wynagrodzenie? a co ona pracuje?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)