Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Autobusy i tramwaje z miejscami dla kobiet w ciąży

2013-03-26 12:00:00 (ost. akt: 2013-03-26 12:17:01)
150 naklejek, wyznaczających miejsca dla kobiet w ciąży, zostanie rozklejonych w autobusach i tramwajach

150 naklejek, wyznaczających miejsca dla kobiet w ciąży, zostanie rozklejonych w autobusach i tramwajach

Autor zdjęcia: Michał SkroboszewskiW elbląskim tramwajach i autobusach w najbliższych dniach pojawią się naklejki wyznaczające miejsca dla kobiet w ciąży. To kolejna akcja w ramach trwającej w mieście kampanii "Obudź wrażliwość". Są w kształcie trójkąta i znajduje się nich m.in. czerwony napis "miejsce dla kobiety w ciąży".

Takie właśnie naklejki pojawią się wkrótce we wszystkich autobusach i tramwajach, które wożą elblążan po mieście. Pierwsza ze 150 przygotowanych została umieszczona we wtorek (26.03) w tramwaju tzw. ogórku.
— Wydzielamy miejsca w komunikacji autobusowej i tramwajowej tak, aby kobiety w ciąży nie musiały prosić o ustąpienie miejsca — tłumaczy elbląski radny Robert Turlej.
Znak nie zwalnia jednak ciężarnych kobiet od obowiązku zakupu biletu. — Oczywiście, tak jak każdy użytkownik komunikacji miejskiej musi kupić bilet — zastrzega Turlej. Znaki w miejscach 
poza strefą ruchu

31-letni radny jest pomysłodawcą kampanii "Obudź wrażliwość".

— Jej celem jest uwrażliwienie naszego społeczeństwa na problemy, z jakimi borykają się kobiety w ciąży, a także rodzice z małymi dziećmi — mówi Turlej, w życiu osobistym mąż i ojciec 4-letniego Mikołaja.


Kampania zaczęła się od wydzielenia na parkingu miejsc postojowych dla kobiet w ciąży.
— Takie miejsce na razie mogą być wyznaczane tylko w miejscach poza strefą ruchu — mówi Turlej. — Na razie ustawiliśmy dwa takie znaki informacyjne na parkingu Urzędu Miejskiego. Jeżeli kolejne instytucje będą zainteresowane ustawieniem takiego znaku na swoich terenach, to możemy pomóc w jego zakupie — dodaje.Zbierają podpisy
w całym kraju

Znak, informujący o miejscu postojowym na parkingu dla kobiet w ciąży, na razie nie jest ujęty przez polskie prawo. To oznacza, że za jego łamanie niesfornemu kierowcy nic nie grozi. Jest pomysł, żeby to zmienić.

— Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie zainicjował taką akcję. W całej Polsce zbierane są podpisy, by doprowadzić do zmian w ustawie prawo o ruchu drogowym — tłumaczy elbląski radny.
Pomysłodawcy kampanii wciąż zachęcają instytucje, przedsiębiorców do wydzielania kącików zabaw dla dzieci. — My, jako Urząd Miejski, wydzieliliśmy trzy takie miejsca. Dzieci mogą w nich spędzić czas na zabawie, gdy rodzice załatwiają sprawy urzędowe. Do naszej akcji przystąpiło na razie osiem podmiotów, m.in. ZUS, sąd — mówi Turlej.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. obserwator #1035624 | 178.235.*.* 26 mar 2013 19:22

    Proponowałbym aby po naklejeniu nalepki w tramwaju lini nr 2 pan radny dojechał do pętli i udał się do poradni zdrowia psychicznego

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. west #1035003 | 83.238.*.* 26 mar 2013 12:23

    Proponowałbym panu radnemu zajac sie bardziej ambitnymi sprawami, dotyczacymi rozwoju miasta. Ludzie nie maja pracy, pieniedzy na leki i mieszkania, a mowimy o miejscach dla kobiet w ciazy?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)