Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Orkiestra zagra z hiszpańskim wirtuozem

2013-03-26 14:11:39 (ost. akt: 2013-03-26 13:25:25)
Hiszpański wirtuoz akordeonu Iñaki Alberdi

Hiszpański wirtuoz akordeonu Iñaki Alberdi

Autor zdjęcia: EOK

11 kwietnia elbląscy kameraliści po batutą Pierwszego Dyrygenta – Marka Mosia, zagrają koncert z hiszpańskim wirtuozem akordeonu Iñakim Alberdim. Artyści wykonają utwory znakomitych kompozytorów: Piotra Czajkowskiego, Grażyny Bacewicz i Astora Piazzolli.

Elbląski koncert będzie przedsmakiem tygodniowego tournée Elbląskiej Orkiestry Kameralnej po Hiszpanii. Muzycy zagrają koncerty w prestiżowych salach, w takich miejscowościach jak: San Sebastian, Bilbao, Irun czy Azkoitia.

Iñaki Alberdi jest jednym z najlepszych hiszpańskich akordeonistów, laureatem jednego
z najlepszych i najważniejszych konkursów akordeonowych – Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Moskwie. W ciągu ostatnich lat współpracował z najlepszymi dyrygentami i orkiestrami na świecie. Podczas swoich koncertów ukazuje wszechstronne możliwości instrumentu i wnosi ogromny wkład w zwiększanie jego popularności, szczególnie wśród młodych słuchaczy.

Koncert będzie niezwykły, nie tylko za sprawą tego młodego, hiszpańskiego akordeonisty, ale również dzięki różnorodnemu programowi. Znajdą się w nim najpopularniejsze dzieła trzech wybitnych kompozytorów: Serenada C-dur op. 48 P. Czajkowskiego, Koncert na orkiestrę smyczkową G. Bacewicz i Cztery pory roku A. Piazzolli.

Serenada C-dur op. 48 zawiera moc pięknych melodii, a jej brzmienie do dziś zachwyca bogactwem. Część pierwsza to hołd oddany W.A. Mozartowi , utrzymana w stylu muzyki instrumentalnej XVIII wieku. Druga część to przepiękny walc, pełen życia, zmysłowy i porywający, przy tym niezwykle elegancki i wdzięczny. Finał tchnie rosyjskim charakterem, dzięki wykorzystaniu melodii ludowych.

Koncert na orkiestrę smyczkową uznawany jest powszechnie za najwybitniejsze dzieło w dorobku G. Bacewicz. Z pewnością należy do najpopularniejszych dzieł polskiej muzyki XX wieku i pozostaje wciąż jednym z niewielu utworów współczesnych granych na koncertach. Napisany z rozpędem i energią, pełen płynnej inwencji i świetnych pomysłów instrumentacyjnych, w sposób najbardziej harmonijny łączy tradycję z nowoczesnością.

Cztery Pory Roku nawiązują do dzieła A. Vivaldiego ogólną inspiracją – wyrażenia muzyką upływającego czasu, naznaczonego piętnem natury. Kompozycje Vivaldiego i Piazzolli dzieli jednak wiele. Piazzolla w swoim dziele przekazuje atmosferę życia w Buenos Aires, naznaczonego piętnem tanga. Ta muzyka rodzi się w tłocznych ulicach, zadymionych kawiarniach, ciężkim i wilgotnym klimacie. Z tygla kulturowego, jakim w połowie XX wieku było Buenos Aires, wyłania się tango.

Koncert odbędzie się 11 kwietnia w Centrum Sztuki Galeria EL, o godz. 19. Bilety: 40 zł (normalny) i 35 zł (ulgowy). Otwarta próba generalna dla dzieci i młodzieży odbędzie się o godz. 13. Bilety w cenie 10 i 15 zł.
Joanna Kownacka
Elbląska Orkiestra Kameralna

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB