Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Wystawa fotografii Aleksandry Bielskiej i Piotra Siemienasa

2013-03-26 18:09:48 (ost. akt: 2013-03-26 16:41:57)
Do 9 maja można w Światowidzie oglądać wystawę fotografii Aleksandry Bielskiej i Piotra Siemienasa

Do 9 maja można w Światowidzie oglądać wystawę fotografii Aleksandry Bielskiej i Piotra Siemienasa

Autor zdjęcia: CSE Światowid

Fotografia jest dla mnie formą zabawy w laboratorium. Jest preparatem, który przygotowuję z tkanki rzeczywistości. Łudzę się, że mogę dostrzec coś, co na pierwszy rzut oka nie jest widoczne. „PREPERATY”- wystawa fotografii Aleksandry Bielskiej i Piotra Siemienasa - Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, 9 kwietnia, godz. 19.

— Nie pamiętam pierwszego zrobionego zdjęcia, nie wiem czy aparat, który, wtedy trzymałam w rękach był ciężki czy nie. Nie mogę przypomnieć sobie kto lub co było obiektem fotografowanym, czy ostrość była dobrze ustawiona, jak czuła była klisza i ile światła musnęło jej powierzchnię — mówi Aleksandra Bielska.

Podobnie rzecz się ma z narodzinami człowieka. Nie pamiętamy tego niesamowitego momentu przejścia z jednej rzeczywistości do drugiej. Wiemy natomiast, że wszystko ulega zmianie. Otwieramy oczy i zaczynamy przyglądać się otaczającemu światu. Obserwujemy, pytamy, rozkładamy na części pierwsze, analizujemy…

— Fotografia jest dla mnie formą zabawy w laboratorium. Jest preparatem, który przygotowuję z tkanki rzeczywistości. Łudzę się, że mogę dostrzec coś, co na pierwszy rzut oka nie jest widoczne — dodaje Bielska.

Piotr Siemienas - fotograf, obieżyświat, przystojniak (do wzięcia). Z początkiem XXI wieku uparł się, by wybrane wyjątkowe chwile, kiedy jego wzrok rejestrował ciekawe zdarzenia i oszałamiające widoki zatrzymywać i dzielić się nimi w postaci zdjęć. Skutkiem tego uporu był zakup coraz to wymyślniejszych aparatur fotograficznych i precyzyjnie planowany i realizowany rozwój kariery zawodowej.

Dzięki temu zawsze mógł znaleźć się tam gdzie powinien (lub nie) każdy szanujący swój fach obserwator z aparatem. Miał więc okazję doświadczać ludzkich uniesień z perspektywy knajpianego barmana, podglądać zachowania gwiazd życia codziennego na francuskich i austriackich stokach narciarskich, wykłócać się o wyższość polskiej sałatki greckiej nad grecką sałatką grecką, mieszkając w Grecji i odkrywać wpływ koncertów Sade czy Lenny Kravitz'a na populację kangurów podczas ponad dwuletniego pobytu w Australii.

Uczył też irlandzkich farmerów, jak obchodzić się z końmi - jednym słowem wszędzie go pełno, a i tak zawsze go brakuje. Przede wszystkim jednak Piotr Siemienas to osoba, która mając wszelkie predyspozycje by zrobić karierę w tak zwanym szoł biznesie pozostaje skromnym chłopakiem, świadomym tego, co wartościowe i tych wartości trzyma się konsekwentnie, biegnąc przez życie.

Wśród tematów zdjęć Piotra dużą rolę pełni przyroda. Wychowany w jej otoczeniu w Młynarach potrafi zwrócić uwagę na szczegóły, które często umykają przesiąkniętym zabieganiem mieszczuchom. Tym bardziej warto poświęcić swój czas na obcowanie z jego fotografiami. Tym bardziej też, warto docenić to, że w miejscach i sytuacjach, które umykają większości z nas niezauważone, Piotr Siemienas ze spokojem wyjmuje obiektyw, robi pstryk, po czym zwraca się do nas serdecznie z rozbrajającym uśmiechem mówiąc: patrz, przegapiłeś, a to taki fajny moment był...

Wystawę można oglądać do 9 maja na I i II piętrze CSE „Światowid”. Wstęp wolny.
Helena Wojciechowska

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB