Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Urzędniczka zawiadomiła, policja szuka autora ulotek

2013-03-26 17:08:21 (ost. akt: 2013-03-26 23:33:24)
Zdaniem urzędniczki informacje zawarte w ulotce nie są prawdziwe

Zdaniem urzędniczki informacje zawarte w ulotce nie są prawdziwe

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Od kilku dni elbląscy policjanci odwiedzają drukarnie w mieście i szukają tej, w której wydrukowane zostały ulotki referendalne. To efekt zawiadomienia, jakie w ubiegłym tygodniu złożyła na policję jedna z urzędniczek elbląskiego magistratu.

Kilka dni temu na klatkach schodowych i w wielu miejscach Elbląga pojawiły się ulotki, które nawołują do pójścia na referendum i odwołania obecnych władz miasta. Autorzy, w swojej ulotce, wyliczają błędy prezydenta Grzegorza Nowaczyka. Ich zdaniem są to m.in.: duże koszty zagranicznych wyjazdów prezydenta i urzędników, stuprocentowe podwyżki czynszów w mieszkaniach komunalnych, kosztowne remonty gabinetów w urzędzie, czy rosnące zadłużenie miasta.

Z zarzutami zawartymi w ulotce nie zgadza się jedna z urzędniczek, która w imieniu prezydenta złożyła zawiadomienie na policję.

— W ubiegłym tygodniu zostało złożone do nas zawiadomienie o znieważeniu prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka — mówi Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — Zawiadomienie, w imieniu prezydenta, złożyła zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Elblągu. Sprawa dotyczy ulotek, jakie pojawiły się na mieście.

Zdaniem urzędniczki, informacje zawarte w ulotce są nieprawdziwe i w opinii publicznej mają za zadanie poniżyć i znieważyć prezydenta miasta oraz narażają go na utratę zaufania potrzebnego do piastowania tego stanowiska. Zastępca dyrektora departamentu zauważa, że w ulotce podano, iż opracowanie logo i stworzenie strategii miasta kosztowało około 150 tys. zł, a rzeczywiście kosztowało około 129 tys. Do tego, zdaniem urzędniczki, w ulotce podano nieprawdziwe dane odnośnie m.in.: 100-procentowych podwyżek czynszów w ZBK, wzrastającego bezrobocia i zadłużenia miasta, czy likwidacji Zielonej Szkoły w Piaskach.

Autorka zawiadomienia domaga się ścigania i ukarania sprawców tego czynu. Okazuje się jednak, iż nie będzie to takie proste. Ulotki rozpowszechnianie w mieście nie są podpisane, czyli nie mają informacji, kto jest ich autorem i skąd pochodzi źródło ich finansowania. To znacznie utrudnia pracę policjantom.

— Przy tej sprawie pracuje kilkunastu funkcjonariuszy, którzy zbierają materiał dowodowy — informuje Jakub Sawicki. — Jeździmy m.in. po elbląskich drukarniach i zbieramy informacje, gdzie mogła być drukowana ulotka i kto jest jej autorem. Materiał, jaki uda nam się zebrać, przedstawimy prokuraturze i dopiero ona uzna, czy mamy do czynienia z przestępstwem czy też nie. 
Funkcjonariusze odwiedzili już kilka elbląskich drukarni w poszukiwaniu cennych informacji.

— Rzeczywiście odwiedzili mnie w pracy policjanci kryminalni — mówi właściciel jednej z drukarni w Elblągu. — Policjantów interesowało, czy nie drukowałem ulotek referendalnych. Wprawdzie nie mam z tym nic wspólnego, ale przyznam, że poczułem się jak za komuny, kiedy milicja ścigała za drukowanie ulotek.

Wszystko wskazuje jednak na to, że dalszych czynności w tej sprawie nie będzie prowadziła już elbląska policja. Prokuratura Rejonowa złożyła bowiem do Prokuratury Okręgowej wniosek o wyłączenie elbląskiej policji z prowadzenia tej sprawy. 

— Wszystko po to, byśmy nie zostali np. pomówieni o stronniczość — kończy Sawicki.
kmf

Ulotka referendalna

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zbig #1060846 | 79.21.*.* 19 kwi 2013 22:31

  ZA KOMUNY ZA ULOTKE SOLIDARNOSCI,DOSTALEM WPIERDOL OD MILICJI.DZISIAJ ZA PRAWDE POJDZIESZ SIEDZIEC.POLSKA.ZAWSZE BYLO PODOBNIE.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Katolik #1048279 | 92.72.*.* 8 kwi 2013 20:33

  Kuriozalnie brzmi twierdzenie pana Jakuba Sawickiego ,że elbląska policja nie będzie prowadziła przedmiotowej sprawy ponieważ nie chce być posądzona o stronniczość.Co to znaczy?Jest to bardzo podobne do zachowania strażaków niemieckich gdy płonęły synagogi .Przyjeżdżali ale nie gasili. Czy też nie chcieli być stronniczy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. rodolwity #1039509 | 78.88.*.* 30 mar 2013 10:31

  Logo robi się za kilkaset złotych, bogaci płacą nawet kilka tysięcy, biedne miasto 130 tyś ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ta urzędniczka to krowa i nierób #1039212 | 50.117.*.* 29 mar 2013 21:37

  siedzi nic nie robi i pierdzi w krzesło

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ! #1037220 | 78.8.*.* 28 mar 2013 07:14

  Referendum jest ZA ODWOŁANIEM prezydenta i Rady Miasta Elbląga , jak nie zagłosujesz to znaczy że jesteś za prezydentem i przydupnymi urzędasami.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (31)