Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Dopalacze to nadal palący problem

2013-03-27 07:00:00 (ost. akt: 2013-03-26 19:39:50)
W ostatnich miesiącach w Elblągu dwukrotnie zamykano sklep z dopalaczami

W ostatnich miesiącach w Elblągu dwukrotnie zamykano sklep z dopalaczami

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

"Stop dopalaczom" to hasło kampanii społecznej, która w najbliższym czasie ma zostać przeprowadzona w Elblągu. — Okazuje się, że zażywanie takich substancji to bardzo poważny problem — mówi Maria Kosecka, elbląska radna. — Dopalacze to straszne świństwo, które niszczy młodych ludzi. Są niezwykle groźne i o tym zamierzamy mówić.

Temat walki dopalaczy pojawił się kilka lat temu. Teraz wraca co jakiś czas głównie za sprawą kolejnych przypadków zatruć. W samym Elblągu, w ostatnim czasie, odnotowano ich kilkanaście. Dwukrotnie zamknięto również sklep, w którym sprzedawano groźne substancje w postaci zapachowych saszetek, pod mylnymi nazwami. Niestety nie oznacza to, że dzieci i młodzież nie mają już do nich dostępu.

— Na razie nie mamy doniesień o innych tego typu sklepach w mieście. Nie oznacza to jednak, że ich nie ma — mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Elblągu. — Takie sklepy to tylko czubek góry lodowej. Reszta tej działalności dla postronnych osób jest niewidoczna. Tak naprawdę głównym źródłem informacji dla młodzieży, gdzie i co można kupić, jest internet.

Okazuje się, że polskie prawo jest niedoskonałe jeśli chodzi o walkę z dopalaczami. W miejsce jednego, zamkniętego sklepu, powstają następne. W miejsce jednej groźnej substancji, pojawiają się następne z inną nazwą i składem chemicznym. Problem więc nadal jest palący. Bo młodzi ludzie, również elblążanie, coraz częściej sięgają po tego typu niedozwolone używki.

Tą sprawa już jakiś czas temu zajęli się radni z komisji bezpieczeństwa i spraw samorządowych. Teraz wróciła podczas posiedzenia rady programowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, które odbyło się w ubiegłym tygodniu. Wniosek jest jeden: w Elblągu konieczna jest kampania edukacyjna "Stop dopalaczom".

— Władze miasta dały nam zielone światło na przeprowadzenie takiej akcji. Teraz trzeba opracować szczegóły kampanii i zastanowić się, jak ją przeprowadzić skutecznie, zaangażować wiele środowisk i instytucji. Zajmiemy się tym podczas następnego spotkania, które zaplanowano na kwiecień — mówi Maria Kosecka.
— Na pewno zorganizujemy spotkania w szkołach, kampanię medialną, ale to na pewno nie będzie wszystko. To bardzo poważny temat i tak też chcemy do niego podejść.

Czy kampania załatwi to, co nie udało się polskiemu prawu? 

— Każde działanie jest ważne, nie można siedzieć bezczynnie — przekonuje Jarosz. — Nikt nie jest w stanie przewidzieć jakie ta kampania da efekty. Najlepiej oczywiście byłoby zapoczątkować modę na nie zażywanie dopalaczy.
naj

Dopalacze to potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Są to środki pochodzenia głównie roślinnego, które stosuje się tak jak tytoń lub spala w pomieszczeniu - jak kadzidełka. Czasami wzmacniane syntetycznymi kannabinoidami lub innymi związkami chemicznymi. Środki pochodzenia głównie syntetycznego, sprzedawane w formie tabletek lub proszków w torebkach, które zawierają zazwyczaj rozmaite mieszanki różnych grup związków działających psychoaktywnie. Ich skład chemiczny bardzo często ulega zmianom. To szczególnie groźne w przypadku zatrucia, gdy lekarze nie są w stanie odpowiednio szybko stwierdzić co je spowodowało.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. SB #1036115 | 87.205.*.* 27 mar 2013 08:00

    Tylko za późno działają ........

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. obserwator #1036061 | 213.195.*.* 27 mar 2013 07:18

    Dopalacze są olbrzymim zagrożeniem dla młodzieży i należy bezwzględnie informować o ich szkodliwym działaniu. Bardzo dobrze, że Komisja Bezpieczeństwa zwróciła uwagę na ten problem i będzie taka kampania.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz