Sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Pasaż na Hetmańskiej pustoszeje.Banki zamiast sklepów

2013-04-09 07:00:00 (ost. akt: 2013-04-08 15:44:12)
Działalność usługową w tym miejscu praktycznie w całości zastąpiły banki. Sporo lokali nadal czeka na dzierżawców

Działalność usługową w tym miejscu praktycznie w całości zastąpiły banki. Sporo lokali nadal czeka na dzierżawców

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Pasaż handlowy przy ulicy Hetmańskiej, do niedawna był miejscem, w którym elblążanie chętnie robili zakupy. Teraz większość lokali zajmują tu banki. Pozostałe świecą pustką. Jak twierdzą agenci nieruchomości, klientów ze śródmieścia, wystraszyły roboty drogowe.Jeszcze dwa, trzy lata temu pasaż handlowy był miejscem, w którym elblążanie robili zakupy. Funkcjonowało tam kilkanaście sklepów odzieżowych i obuwniczych. Teraz zostało ich w tym miejscu kilka. Działalność usługową w tym miejscu praktycznie w całości zastąpiły banki. Sporo lokali nadal czeka na dzierżawców.Brak konkurencji, brak klientów

Część elblążan jeszcze na pasaż zagląda, ale sklepów ubywa tu z dnia na dzień. Mniejsza konkurencja, dla tych co pozostali oznacza jednak, że i mniej w tym miejscu pojawiać się będzie klientów. Jeszcze całkiem niedawno było tu zupełnie inaczej.

— Kiedyś ulice Hetmańska i 1 Maja, to były najlepsze lokalizacje. Troszkę później dołączyła do nich i Nitschmana — mówi Jerzy Budrewicz z biura nieruchomości Centrum — Tu za dzierżawę lokali usługowych płaciło się najwięcej. Teraz rzeczywiście praktycznie całą działalność w śródmieściu przejęły banki. Roboty drogowe odstraszyły klientów?

Co sprawiło, że miejsce kiedyś uznawane za najdogodniejsze na prowadzenie działalności handlowej, teraz tak opustoszało?

— Myślę, że problemem nie są wysokie oczekiwania właścicieli tych nieruchomości czy wysokie ceny dzierżawy. Te oczywiście są droższe teraz niż kilka lat temu, ale nadal nie są wysokie. Duży wpływ na obecną sytuację mają prace drogowe, prowadzone w tym miejscu. Te oczywiście są konieczne. Jednak w tej chwili, bardzo trudno przetrwać tu jakimkolwiek sklepom. Ich właścicieli po prostu nie stać na dwa, trzy lata pod kreską, więc uciekają stąd — twierdzi Budrewicz. 


Część klienteli pasażowi odebrały również duże centra handlowe. Choć teraz, ze względu na rozbudowę CH Ogrody, ich oferta jest bardzo okrojona. Elblążanom pozostają więc zakupy w hali Elzamu czy gildii przy ul. Płk. Dąbka. To, jak na miasto tej wielkości, dosyć niewielka oferta. 
— Tak naprawdę trudno teraz kupić cokolwiek bez konieczności objechania całego miasta — mówi pani Danuta Maculewicz, mieszkanka Elbląga. — Nie ma bowiem jednego miejsca, w którym działałoby więcej sklepów. Kiedyś takim miejscem było śródmieście, ulica 1 Maja. Teraz wieje tam pustką. Musimy chyba jeszcze trochę poczekać na prawdziwe centrum handlowe. 

— Śródmieściu, nawet po zakończeniu robót drogowych, na pewno ciężko będzie odzyskać klientów — dodaje Budrewicz.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ola #1049906 | 78.8.*.* 10 kwi 2013 08:43

  tak sie składa, że ostatnimi czasy kilka banków stamtąd znikneło i pojawiły się nowe sklepy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mojojo #1049620 | 78.88.*.* 9 kwi 2013 21:50

  dziwienie powinno budzić inne zjawisko, a mianowicie, dlaczego tak późno miasto zaczeło się wyludniać? to zupełnie niezrozumiałe zjawisko, przy racjonalnych założeniach miasto powinno zacząć się wyludniac już jakieś 5-6 lat temu, a tu niespodzianka, dopiero obecnie widac wyraźny odpływ ludności, proces jednak nabiera bardzo mocnej dynamiki, zaległości z tych 5-6 lat zostaną nadrobione w ciągu 2-3 najbliższych lat, miasto jest do likwidacji i nie ma żadnych szans na sanację, brak elit, obecna kupa tzw "cwaniaczków" dorżnie po całosci to co jeszcze w mieście jest wartościowego, zgnoją to

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mela #1049261 | 81.219.*.* 9 kwi 2013 18:21

  Pasaz pustoszeje i cały srodek Elblaga pustoszeje ,bo teraz to tylko CH w modzie ,no na razie u nas nie ma ,ale jak kiedys powstanie za miastem ,to juz zaden sklep sie nie utrzyma ,cóz takie czasy .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Waldek1 #1048920 | 87.204.*.* 9 kwi 2013 14:03

  Zaglądałem tam, gdy był jeszcze ostatni, darmowy parking koło sądu. Teraz mam to gdzieś, nie będę płacił za parking, jadąc na zakupy

  Ocena komentarza: warty uwagi (81) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. kierowca #1048850 | 159.245.*.* 9 kwi 2013 12:44

  Dodajcie jeszcze więcej parkometrów w centrum to na pewno będą Klienci

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)