Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Jeszcze w kwietniu miasto zakwitnie polami nadziei

2013-04-15 15:09:50 (ost. akt: 2013-04-15 15:15:08)
O tegorocznej akcji "Pola Nadziei" opowiadały podczas dzisiejszej konferencji Wiesława Pokropska (z lewej) i Anna Podhorodecka

O tegorocznej akcji "Pola Nadziei" opowiadały podczas dzisiejszej konferencji Wiesława Pokropska (z lewej) i Anna Podhorodecka

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Już za niespełna dwa tygodnie (27 kwietnia) w Elblągu po raz dziesiąty zakwitną "Pola Nadziei". Wielki festyn rodzinny odbędzie się tego dnia na placu Jagiellończyka. Towarzyszyła mu będzie ogólnomiejska kwesta na rzecz elbląskiego hospicjum.

Zbliżającą się akcję pod nazwą "Pola Nadziei" zwiastują zawsze rozkwitające wokół żonkile. W tym roku, ze względu na aurę, może być z tym mały problem. Organizatorzy festynu mają jednak nadzieję, że do 27 kwietnia żonkile mimo wszystko zakwitną. A jeśli nie, to na wszelki wypadek mają przygotowanych do rozdawania - w zamian za datki - ok. 2 tys. sztucznych kwiatków i kilka tysięcy naklejek.

Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.

— Nasze hospicjum należy do najstarszych w kraju — mówi Wiesława Pokropska, dyrektor Hospicjum św. Jerzego im. dr A. Gabrysiak w Elblągu. — W tym roku będziemy obchodzili 20-lecie istnienia hospicjum stacjonarnego w Elblągu. Tylko w ubiegłym roku na naszym oddziale stacjonarnym przebywało ponad 350 osób, a ok. 300 kolejnych objętych było opieką domową.

— Celem kampanii pod nazwą "Pola Nadziei" jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwianie społeczeństwa, głównie dzieci i młodzieży, na potrzeby osób chorych, cierpiących — mówi Anna Podhorodecka, koordynatorka elbląskiej akcji pod nazwą "Pola Nadziei 2013". — Jesienią sadzimy cebulki kwiatów. Z kolei wiosną, kiedy żonkile kwitną, przy ogromnym wsparciu młodzieży zbieramy fundusze na wsparcie Hospicjum Elbląskiego, wręczając w zamian za datek żonkilową pamiątkę.

W ubiegłym roku podczas kwesty, po odliczeniu kosztów, udało się zebrać 16 tys. złotych. Pieniądze te przeznaczone zostały na zakup sprzętu do hospicjum.

27 kwietnia, w godzinach od 11 do 14, na placu Jagiellończyka w Elblągu odbędzie się festyn rodzinny, któremu towarzyszyła będzie uliczna kwesta na rzecz elbląskiego hospicjum.

— Tego dnia na ulicach miasta oraz w marketach Kaufland i E.Leclerc będzie kwestowało ok. 400 wolontariuszy — zapowiada Anna Podhorodecka.

Wiele atrakcji przewidzianych jest także podczas festynu. I tak np. elbląscy strażacy udostępnią samochód ratowniczo-gaśniczy, zaprezentują sprzęt i pokaz ratownictwa, a Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zorganizuje tor przeszkód i udostępni symulator zderzeń. Występy dzieci i młodzieży przygotuje Światowid, zaś PGNiG zorganizuje konkursy z nagrodami i malowanie twarzyczek. W tym roku do akcji przyłączy się także Stowarzyszenie Elbląg Europa wraz z Elbląskim Oddziałem Abstrakcyjnym.

Będą szczudlarze, duże bańki mydlane, warsztaty z poi, kijów ogniowych, żonglowania, jazdy na monocyklu czy kręcenia talerzami. Z kolei młodzież z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym będzie zdobiła plac Jagiellończyka żonkilowymi rysunkami.
Jarosław Grabarczyk

Inicjatorką kampanii "Pola nadziei" (w 1998 roku) była brytyjska organizacja Marie Curie Cancer Care. Wiosną, kiedy kwitną żonkile, wolontariusze rozdają je wszystkim ludziom dobrej woli i zbierają pieniądze na rzecz hospicjów. Jak mówią organizatorzy, ich akcja ma także wymiar społeczny. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy - głównie uczniów i studentów - rośnie bowiem w społeczeństwie świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. biedny żonkil #1056136 | 83.25.*.* 15 kwi 2013 17:22

    tradycyjnie żebranina

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz