Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Święty Gaj. Uroczystości ku czci świętego Wojciecha

2013-04-18 20:00:52 (ost. akt: 2013-04-18 14:04:15)
Sanktuarium w Świętym Gaju

Sanktuarium w Świętym Gaju

Autor zdjęcia: Anna Dawid

W sobotę (20.04) rano, nawet z najdalszych zakątków Diecezji Elbląskiej wyruszą piesze, rowerowe, a około południa również autokarowe pielgrzymki do sanktuarium w Świętym Gaju, żeby na miejscu uczcić święto patrona diecezji św. Wojciecha. Uroczystościom będzie przewodniczył biskup elbląski Jan Styrna.

Z kościoła Matki Boskiej Królowej Polski w Elblągu pielgrzymi wyruszą w sobotę o godz. 6.15, spod katedry - o godz. 6.45.
— Wszystkich pielgrzymów powitamy przy ołtarzu polowym o godz. 14.30 — zapowiada ks. Mirosław Bułecki, kustosz Sanktuarium Świętego Wojciecha w Świętym Gaju.

Homilię wygłosi biskup elbląski
Z maleńkiego kościółka w Świętym Gaju procesja z relikwiami św. Wojciecha wyruszy do ołtarza polowego o godz. 14. 50. O godz. 15 rozpocznie się msza św., której będzie przewodniczył biskup elbląski dr Jan Styrna. On też wygłosi homilię.
— Spodziewamy się około półtora tysiąca ludzi, którzy przyjdą do sanktuarium na piechotę. Pielgrzymi przyjadą też na rowerach i autokarami — mówi ks. Mirosław Bułecki.
W Świętym Gaju, według najbardziej prawdopodobnej hipotezy, zginął męczeńską śmiercią jeden z głównych patronów Polski – św. Wojciech. Od 1986 r., dekretem prymasa kard. Józefa Glempa, ustanowiono w Świętym Gaju sanktuarium, miejsce szczególnego kultu św. Wojciecha. Miejscowy kościół otrzymał wówczas tytuł Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika.
Gdyby ktoś chciał zostać w Świętym Gaju do soboty, na miejscu jest Dom Pielgrzyma.
— Mamy 25 łóżek i pełne zaplecze sanitarne — mówi ks. Mirosław Bułecki.

Zaśpiewają chóry
W niedzielę, po mszy św. o godz. 12, w miejscowym kościele rozpocznie się (o godz. 13) III Wojciechowy Przegląd Chórów.
— Swój udział zapowiedziało pięć zespołów: chór Buczyna z gminy Rychliki, chór z Zalewa, Melodia z Godkowa, chór z parafii bł. Jerzego Matulewicza z Pasłęka i dziecięcy chórek z Waplewa — zapowiada kustosz sanktuarium.
Przegląd nie ma charakteru konkursowego.
— Uczestnicy w nagrodę otrzymają pamiątkowe, artystycznie wykonane kafle, przedstawiające jedną ze scen z Drzwi Gnieźnieńskich. Co roku jest to inna scena. Chóry, które co roku biorą udział w przeglądzie mogą je kolekcjonować.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB