Czwartek, 21 września 2017. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

List otwarty do Pana Burmistrza Nidzicy

2013-04-18 15:20:00 (ost. akt: 2013-04-18 15:29:02)

Autor zdjęcia: Archiwum

Interesuje mnie i wielu mieszkańców miasta,w jaki sposób będą segregowane śmieci w blokach?

W tej chwili jest za mało kontenerów,a nawet gdy będą,
to selekcja będzie fikcją, bo nie będzie można sprawdzić kto selekcjonuje, a kto wrzuca wszystko do jednego pojemnika.Worki nie mogą być użyte, bo nie 
ma gdzie ich trzymać, w mieszkaniu, czy na korytarzu nie,bo będzie smród, przed blokiem ukradną, nie mówiąc już o estetyce.

Druga sprawa, to deklaracja w punkcie C. Nie ma tam wymienionego lokatora. Czy pod iformacją (inny podmiot władający nieruchomością) kryje się słowo
 lokator? Czy za lokatorów deklaracje wypełniają i podpisują właściciele? Na przykład w blokach komunalnych pan Cytowski, czy pan Jabłonka?


Nieselekcjonowane odpady są za wysoko wycenione. Może Pan Burmistrz zwróci się do wojewody o uchylenie tej uchwały, co do wyceny? Wojewoda już raz
 uchylił uchwałę o opłatach cmentarnych, która radnym i Panu nie przysporzyła chwały.


Uprzejmie proszę Panie Burmistrzu o odpowiedź na łamach Gazety Nidzickiej 
 Marian Rajkowski

Burmistrz Nidzicy Dariuz Szypulski odpowiada:

Segregacja odpadów w blokach jest problemem ze względu na anonimowość mieszkańców uczestniczących w czynności segregowania odpadów jak i braku realnych możliwości wykonywania tej czynności w lokalach mieszkalnych, czy też pomieszczeniach gospodarczych jakimi są piwnice.

Kolejnym problemem, gdyby przyjąć rozwiązanie realne jakim jest wystawianie w dniu odbioru worków z kodem paskowym każdego mieszkańca bloku, jest znalezienie w bezpośrednim sąsiedztwie bloku terenu na wystawione setki worków oraz dojazdu do nich samochodów ciężarowych w celu ich odbioru.


Praktycznym sposobem realizacji selektywnej zbiórki w zabudowie wielorodzinnej jest system gniazd pojemników na odpady segregowane. 
Czy ta praktyka jest fikcją, zapewne nie, zadaniem nas wszystkich jest kształtowanie nowych zachowań proekologicznych wśród naszych mieszkańców w tym zamieszkujących w blokach.


Powinniśmy wszyscy darzyć się zaufaniem i poczuciem lojalności sąsiedzkiej w tym zakresie i deklarując segregację ją czynić. 
Na pewno znajdą się osoby, które będą lekceważyć ten obowiązek, ale zdecydowana większość mieszkańców będzie segregowała odpady.


Mieszkańcy muszą mieć świadomość, że segregacja leży w ich interesie. Jeżeli nie będą segregowane odpady gmina będzie musiała płacić kary za niewykonanie poziomów recyklingu ustalonych przez Ministra Finansów, co w kolejnym okresie może spowodować podwyżkę opłat za odbiór śmieci.


W deklaracji w pkt. C wskazuje się kto składa deklaracje i wskazane formy spełniają wszelkie warunki własności nieruchomości. Lokator w przypadku nieruchomości – domki jednorodzinne wynajmuje lokal od właściciela i z nim reguluje należności za wynajmowany lokal.W związku z powyższym właściciel nieruchomości składa deklarację.


W przypadku wspólnot mieszkaniowych w myśl art.2 ust.1 pkt.4 ustawy z dnia 13 września 1996 r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r.poz.391 , z późn.zm.) składają wskazani właściciele nieruchomości czyli zarządy wspólnot.


Natomiast jeżeli chodzi o uwagę, że niesegregowane odpady są za wysoko wycenione, to trzeba wyjaśnić, że stawka za odpady niesegregowane powinna pokrywać ich koszty przetworzenia, ewentualne kary za niewykonanie poziomów recyklingu określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w zakresie frakcji: szkła, plastiku, papieru, odpadów budowlanych i biodegradowalnych.


Stawka ta powinna także być stymulującą do segregowania odpadów jak i kształtowania nawyku właściwego postępowania z odpadami określonymi w Ustawie o odpadach. Pierwotna stawka w wysokości 20 zł została zmieniona na 16 zł od mieszkańca na miesiąc.
zobacz informacje z ostatnich 24h

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kibic #1070454 | 88.199.*.* 29 kwi 2013 22:30

  Kto jest mądrzejszy w sprawach śmieciowych, świadczy o inteligencji w konkurencji, prowadzenia biznesu i zarabiania na tym pieniędzy ! Niestety, w tej ,,dyscyplinie", totalnie przegrywamy z Działdowem, mając równy ,, start", nawet w nazwach klubów sportowych !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. irena #1064552 | 80.133.*.* 24 kwi 2013 08:05

  Czas nauczy wszystkich segregowac smieci.Zawsze cos nowego wyraza niepewnosc. To jest kwestia przyzwyczajenia. Ludzie myslcie o srodowisku,dla naszych wnukow.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. po #1061751 | 88.156.*.* 20 kwi 2013 22:17

  Za dużo mądrych, nie wpieprzajmy się , dajmu sznsę czasowi , komus tam wyjdzie i zrobimy tak samo (a może nam)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. NO #1060459 | 46.186.*.* 19 kwi 2013 17:04

  nie zwalac na poprzednika burmistrza, jest juz 2 kadencje, jaki byl problem przez tyle lat ze tej spalarni nie ma, mozna wyznaczzc bylo rozne lokalizacje, tak to bywa z radosnym gospodarzeniem i uczeniem sie, najlepiej to wydaje sie cudze pieniadze

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. ... #1059975 | 89.68.*.* 19 kwi 2013 10:07

   no i znów Działdowo górą,dlatego są takie wysokie stawki bo chyba wiadomo,ze chcą na tym zarobić,nikt po kosztach nie przyjedzie zabierać śmieci z Nidzicy ale chce jeszcze na tym zyskać,proste jak instrukcja cepa,a czy ktoś określił jakie stawki będą obowiązywać za segregowane śmieci?bo nigdzie się nie doczytałam ale może nie umiem czytać ze zrozumieniem jak mi to ktoś tu zarzucił,w każdym razie mieszkańcy nie będą się nudzić gromadząc w swych mieszkaniach worki z odpadami wszelkiego rodzaju,ciekawe tez jak często będą zabierać te śmieci smieciarki,a kto pokryje koszty tych worków,gmina,użytkownik lokalu?bo skoro to mają być jakieś specjalne worki?zapowiada się wesolutko,ale Was rada miasta urządziła z burmistrzem na czele bo to oni ponoszą odpowiedzialność za brak spalarni w mieście,nikt inny

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   Pokaż wszystkie komentarze (24)