Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Złotówka nie rozwiąże problemów bezdomnego


2013-04-21 08:00:00 (ost. akt: 2013-04-19 16:52:43)
Z powodu długo utrzymującej się zimowej aury bezdomnym, którzy w domu przy ul. Nowodworskiej mieli przebywać tylko do końca marca, przedłużono pobyt do końca kwietnia lub nawet do końca maja

Z powodu długo utrzymującej się zimowej aury bezdomnym, którzy w domu przy ul. Nowodworskiej mieli przebywać tylko do końca marca, przedłużono pobyt do końca kwietnia lub nawet do końca maja

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Nikt nie musi żebrać na ulicy — mówi Mirosława Marjańska z elbląskiego ośrodka pomocy społecznej. — Dając bezdomnemu datek, na pewno mu się nie pomaga.

Ulica jest domem pana Jurka od 6 lat. Bezdomny często zaczepia przechodniów, prosząc o "parę groszy na chleb".

— Jakoś sam sobie radzę... — pan Jurek enigmatycznie odpowiada na pytanie, dlaczego nie idzie po pomoc do MOPS-u. — A na Winnej nawet ostatnio byłem. Powiedzieli, żebym przyszedł za parę dni, bo teraz w domu dla bezdomnych nie ma miejsca. Ale obiad tego dnia mi dali...

— To niemożliwe, żeby któryś z naszych pracowników odprawił bezdomnego bez zorientowania się w jego sytuacji — zapewnia Mirosława Marjańska, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. — Każdy, kto o taką pomoc poprosi, na pewno ją dostanie. Nikt nie musi żebrać na ulicy.

Mirosława Marjańska podkreśla, że dając bezdomnemu datek, na pewno mu się nie pomaga.

— To w niczym nie rozwiąże jego problemów. On tu dostanie złotówkę, tu 2 złote i dochodzi do wniosku, że pomoc społeczna jest mu niepotrzebna — mówi Mirosława Marjańska. 

Bezdomni doskonale wiedzą, gdzie mają się zgłaszać po pomoc.

— To widać, gdy przychodzą duże mrozy. Wtedy ludzie sami zgłaszają się do domu dla bezdomnych — podkreśla pani dyrektor. — Ale gdy tylko nastają pierwsze ciepłe dni, znowu ciągnie ich na ulicę.

Artur Dąbrowski, dyrektor elbląskiego domu dla bezdomnych, mówi, że teraz podopiecznych ma rzeczywiście mniej niż jeszcze w marcu, kiedy było zimno, ale różnica nie jest duża.

— W święta i zaraz po świętach mieszkało u nas ponad 70 mężczyzn. Teraz ich liczba zmniejszyła się do 64 osób — mówi Artur Dąbrowski. — To oznacza, że wciąż mamy nadkomplet, bo od początku kwietnia nasz dom jest na 50 mieszkańców.

W tym roku, z powodu długo utrzymującej się zimowej aury, bezdomnym, którzy w domu przy ul. Nowodworskiej mieli przebywać tylko do końca marca, przedłużono pobyt do końca kwietnia lub nawet do końca maja. Dlatego dzisiaj, formalnie, miejsc w nim nie ma.

— Co nie oznacza, że nie przyjmiemy bezdomnego, gdy zajdzie taka potrzeba — zastrzega dyrektor. — Nakarmimy też każdą osobę, która zapuka do naszych drzwi. Żeby zjeść u nas posiłek, nie trzeba mieć decyzji z MOPS-u.
Grażyna Gosk

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. urzędy miasta handlują mieszkaniami #1061965 | 199.229.*.* 21 kwi 2013 10:57

  niech zajmie się tym prokurator i zobaczy jak mafie działają w urzędach miasta zamiast dać ludziom komunalne wystawiają na handel Forsę potem między sobą dzielą np.na nagrody itp. itd...stąd bezdomni

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. antyleming #1061949 | 83.19.*.* 21 kwi 2013 10:30

  Za 1.200 zł netto też samotny człowiek się nie utrzyma ...... co tam złotówka

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ox #1061939 | 46.113.*.* 21 kwi 2013 10:19

  Z innej beczki ktoś w końcu powinien wziąć się za żuli pod sklepami którzy żebrzą na alko.Bezdomni z reguły zbierają złom,puszki itd... rzadko zaczepiają ludzi a pijaczki tylko wyciągają łapę.Kiedyś moja druga połowa przyszła wystraszona bo dwóch takich przyłapało ją w ciemnej bramie w bloku i co wtedy miała zrobić ?Ale przecież nasze służby nie są od rozwiązywania problemów mieszkańców tylko wlepiania mandatów za byle co.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Katechetka #1061937 | 88.156.*.* 21 kwi 2013 10:18

   Dając bezdomnemu datek, na pewno mu się nie pomaga. Hm, to może się szkodzi ? A może zabrać mu z trzosu resztki drobniaków by mu ulżyć w jego doli ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. warmiak #1061882 | 83.9.*.* 21 kwi 2013 08:35

    Ale gdy tylko nastają pierwsze ciepłe dni, znowu ciągnie ich na ulicę.-mówi pani MOPS, a pan z Domu (?) dla Bezdomnych mówi-W tym roku, z powodu długo utrzymującej się zimowej aury, bezdomnym, którzy w domu przy ul. Nowodworskiej mieli przebywać tylko do końca marca, przedłużono pobyt do końca kwietnia lub nawet do końca maja A TO ZNACZY ŻE NIE CIĄGNIE ICH NA ULICE TYLKO Z POWODU WZROSTU TEMPERATUR NA ULICE ICH SIĘ WYRZUCA,aby poznali problem , obojgu polecam 2 tyg życia Bezdomnego, nie przeżyjecie nawet tygodnia.......fajnie jest się mądrzyć jak na koniec m-ca na konto wpływa wypłata.ZA NIEC ALBO ZA NIEWIELE WYSIŁKU!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz