Sobota, 21 września 2019. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Mieszkańcy sobie wymarzyli, miasto płaci

2013-04-22 19:01:01 (ost. akt: 2013-04-22 17:25:43)
Powstający przy ul. Mickiewicza skatepark doskonale wpisuje się w wizję tego miejsca - centrum aktywności fizycznej na wolnym powietrzu dla osób w każdym wieku

Powstający przy ul. Mickiewicza skatepark doskonale wpisuje się w wizję tego miejsca - centrum aktywności fizycznej na wolnym powietrzu dla osób w każdym wieku

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Za tydzień elblążanie będą się już mogli zacząć dzielić z ratuszem swoimi pomysłami na miasto. To oni najlepiej wiedzą, co jest w ich okolicy do zrobienia. To może być budowa boiska, naprawa chodnika, zorganizowanie miejsca sąsiedzkich spotkań, czy piękny plac zabaw dla dzieci - wszystko, co podpowiada wyobraźnia i co leży w gestii samorządu.

Nawet opozycja, która była krytykiem poczynań byłego już prezydenta, zapowiada, że gdyby w przedterminowych wyborach doszła do władzy, budżetu obywatelskiego nie skreśli. W bardzo gorącym dla miasta czasie startuje druga już odsłona elbląskiego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy już teraz mogą zacząć podpowiadać przyszłym radnym, na co powinni wydać pieniądze w przyszłym roku. To dobra pora, żeby prześledzić, na jakim etapie znajduje się realizacja ubiegłorocznych pomysłów elblążan.

Przypominamy, że w ubiegłym roku elblążanie, którzy chcą mieć wpływ na wizerunek swojego najbliższego otoczenia, złożyli ponad 700 wniosków, zawierających 123 zadania. W głosowaniu wzięło udział ponad 5 tysięcy osób. Do realizacji - wolą głosujących - wybranych zostało 12 przedsięwzięć. Kasa miejska wyłoży na nie trochę ponad 2 mln zł, po ok. 400 tys. zł na każdy z pięciu okręgów.

Najwięcej, bo aż 455 tys. zł pochłonie modernizacja dwóch placów sportowych przy ul. Mazurskiej (okręg nr 1).

— W tym miejscu powstaną boiska o poliuretanowej nawierzchni do koszykówki i tenisa ziemnego. Dokumentacja ma być gotowa do 8 maja. Zaraz potem ogłosimy przetarg. Wykonawca powinien się uporać z zadaniem w ciągu ok. dwóch miesięcy. Jesienią boiska będą gotowe — zapowiada Elżbieta Gieda, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg elbląskiego ratusza.

Tylko jedno zadanie (z 25 zgłoszonych) jest też realizowane w okręgu nr 2. Najwięcej, bo aż 379 głosów mieszkańcy z tego terenu oddali na wykonanie dokumentacji technicznej na budowę trasy rowerowo-pieszej wraz z oświetleniem na odcinku Fromborska - Zajazd Krasny Las. Jest to kosztowne przedsięwzięcie, bo m.in. trzeba dokonać podziału tamtejszych działek i wypłacić odszkodowania za przejmowane tereny.

— Pod koniec stycznia spotkaliśmy się z wnioskodawcą, z którym m.in. ustaliliśmy odcinek trasy do realizacji: od zakończenia istniejącego ciągu na wysokości ul. Boya Żeleńskiego do drogi wewnętrznej o nawierzchni asfaltowej w Krasnym Lesie — mówi Krystyna Dziurdź, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg elbląskiego ratusza. — Dokumentacja powinna być gotowa do końca października.

Też na jedno, ale bardzo rozbudowane zadanie, wydane będzie 400 tys. zł w okręgu nr 3. Mieszkańcy z tego terenu zagłosowali na: budowę parkingu i naprawę chodnika przy ul. Bażyńskiego od nr 11 do 29, uporządkowanie terenu wokół bloków (parking, naprawa chodnika, miejsce na składowanie śmieci, oświetlenie, piaskownica, ławki) przy ul. Bażyńskiego od 1-9, 11-19 do 21-29 (258 głosów).


— Koncepcja rewitalizacji tego terenu jest już gotowa. Niedawno przedstawiliśmy ją do akceptacji mieszkańcom, którzy przyszli na zorganizowane u nas spotkanie — mówi Agnieszka Kozoń, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych.

Teraz, do połowy maja, powinna powstać dokumentacja projektowo-kosztorysowa przedsięwzięcia.

— Mieszkańcy podejmą decyzję, które elementy tego zadania będą wykonane w pierwszym etapie, w ramach przyznanych w tym roku na ten cel pieniędzy — podkreśla pani dyrektor.

Jeżeli procedury przetargowe się nie wydłużą (przetarg ma być ogłoszony 22 maja), umowa z wykonawcą powinna być zawarta na początku lipca. Będzie on miał 2,5 miesiąca na uporanie się z zadaniem.

Elblążanie z okręgu nr 4 wprowadzili do budżetu obywatelskiego trzy zadania: utworzenie tzw. kreatywnych podwórek na Starym Mieście (201 głosów) i przy ul. Teatralnej (181 głosów) oraz przebudowanie drogi osiedlowej przy Odzieżowej 5-7 i 8-11 (147 głosów).

Z całkiem odmienionego podwórka, w tym z pomysłowego placu zabaw, mieszkańcy z ul. Teatralnej powinni się cieszyć już z końcem maja.
— Najpierw wśród mieszkańców osiedla została przeprowadzona ankieta, której celem było zbadanie ich potrzeb i oczekiwań związanych z planowanym zadaniem — mówi Agnieszka Kozoń. — Potem, po zaprezentowaniu im dwóch wizualizacji kreatywnego podwórka, mieszkańcy wybrali wariant do realizacji uwzględniający ich uwagi i propozycje zmian.

Podwórko przy ul. Wapiennej na Starym Mieście powinno powstać do końca września. Obecnie tworzona jest koncepcja architektoniczna tego miejsca. Z początkiem października mieszkańcy z ul. Odzieżowej 5-6-7 powinni się też już cieszyć z nowym miejsc parkingowych pod oknami i z lepszego dojazdu do swoich domów. Pod koniec maja planowane jest ogłoszenie przetargu na roboty drogowe.

Na realizację aż 6 zadań czekają mieszkańcy z okręgu nr 5. 

— Park rekreacyjny dla osób starszych pomiędzy ulicami Mickiewicza i Żeromskiego, oświetlenie tych terenów oraz utworzenie siłowni na powietrzu przy ul. Mickiewicza traktujemy jako jedno zadanie i na całość przygotowujemy dokumentację — mówi Elżbieta Gieda. — Projekt powinien być gotowy do 17 maja. Na przełomie maja i czerwca chcemy ogłosić przetarg, który obejmie też monitoring całego placu, łącznie z powstającym tam już skateparkiem.

Park dla seniorów ma być dodatkowo wyposażony w sprzęt sportowo-rehabilitacyjny, przeznaczony specjalnie dla osób starszych.
— Mają tam być np. specjalne urządzenia do masażu dłoni — zdradza Elżbieta Gieda. — Dodatkowy sprzęt będziemy mogli zainstalować dzięki pomocy elbląskich lionsów.

Na przełomie czerwca i lipca można się spodziewać przetargu na renowację Gęsiej Góry i odbudowę znajdującego się na niej tarasu widokowego. Szóste zadanie, czyli wykonanie ok. 300-metrowego chodnika od Osiedla przy Młynie do ul. Wyżynnej, powinno być zrealizowane do końca lipca.
Grażyna Gosk

Autor cytatu: Lista projektów pod koniec października
Od 29 kwietnia do 14 czerwca elblążanie będą mogli składać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego na następny rok. Ich pomysły będą przyjmowane w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego lub drogą elektroniczną. W najbliższym czasie do wszystkich mieszkań powinny trafić ulotki z niezbędnymi informacjami i drukami wniosków. W wersji papierowej formularz wniosku można też dostać w: Biurze Obsługi Interesanta UM, Informacji Turystycznej przy ul. Stary Rynek 25, Referacie Obsługi Kierowców na pl. Dworcowym 4, Powiatowym Urzędzie Pracy przy ul. Saperów 24 i Zarządzie Budynków Komunalnych przy ul. Ratuszowej 4.
Do 12 sierpnia wnioski będą opiniowane m.in. pod względem formalno-prawnym. W tym czasie ustalony też zostanie orientacyjny koszt zadania. Od 23 września do 14 października przyjmowane będą ankiety z zaznaczonymi najważniejszymi - według wypełniających - zadaniami do realizacji w danym okręgu.
29 października nastąpi ogłoszenie listy wybranych przez elblążan projektów.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB