Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Dzisiaj rozpoczyna się egzamin gimnazjalny

2013-04-23 09:04:52 (ost. akt: 2013-04-23 09:09:33)
Egzamin gimnazjalny po raz drugi odbędzie się na nowych zasadach

Egzamin gimnazjalny po raz drugi odbędzie się na nowych zasadach

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Dzisiaj punktualnie o godz. 9 w całym kraju rozpocznie się egzamin gimnazjalny. W Elblągu przystąpi do niego ponad 1300 uczniów. Na pierwszy ogień pójdzie historia i wiedza o społeczeństwie. Do czwartku młodzież sprawdzi swoją wiedzę ze wszystkich przedmiotów.

Egzamin gimnazjalny potrwa trzy dni. Po raz drugi przeprowadzony zostanie na nowych zasadach. Dzisiaj młodzież napisze część humanistyczną, w środę matematyczno-przyrodniczą, a w czwartek językową.


Egzamin z przedmiotów humanistycznych podzielony jest na dwie części. O godz. 9 gimnazjaliści zmierzą się z zadaniami z historii i wiedzy o społeczeństwie, a o godz. 11 z języka polskiego. Podobnie będzie jutro. Najpierw napiszą egzamin z biologii, chemii, fizyki i geografii, a dopiero później z matematyki. Natomiast egzamin z języków obcych składa się z dwóch poziomów: podstawowego oraz rozszerzonego.

Napisanie egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Uzyskany wynik będzie decydował o tym, w jakiej szkole ponadgimnazjalnej uczeń będzie kontynuował edukację. Chociaż, jak przyznają nauczyciele, ten ostatni argument, ma coraz mniejsze znaczenie w czasie niżu demograficznego.
— Do tego egzaminu przygotowujemy się przez całe trzy lata. To sprawdzian zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli — mówi Stańczak-Dziuda, dyrektorka Gimnazjum nr 2 w Elblągu. — Nie ukrywam, że dzieci w tym wieku dosyć trudno przekonać do nauki. Niestety wśród sporej grupy gimnazjalistów panuje moda na nie uczenie. Są oczywiście i tacy, którym zależy, którzy chcą osiągnąć jak najlepsze wyniki. Nasza praca oceniana jest jednak na podstawie ogólnych wyników.

Jeśli ktoś przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie z III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Jeśli z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych uczeń nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to napisze go w drugim terminie - 3, 4 i 5 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz. Wyniki egzaminu poznają uczniowie poznają w czerwcu.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB