Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Nowe kierunki w Medyku

2013-04-23 21:36:58 (ost. akt: 2013-04-23 17:00:06)
Od września oferta elbląskiego "Medyka" wzbogaci się o nowy kierunek - technik sterylizacji medycznej

Od września oferta elbląskiego "Medyka" wzbogaci się o nowy kierunek - technik sterylizacji medycznej

Autor zdjęcia: arch. Medyka

Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu z roku na rok powiększa swoją ofertę. Od września będzie można się tu kształcić na kolejnych dwóch kierunkach, a będą to: technik sterylizacji medycznej i opiekun osoby starszej.

Rozwój technik medycznych wraz z ich pogłębiającą się ingerencją w ciało człowieka zwiększył zapotrzebowanie na specjalistyczne kadry, posiadające kwalifikacje w dziedzinie zapobiegania zakażeniom szpitalnym i w obszarze sterylizacji nieprzemysłowej.

Odpowiedzią na ten stan rzeczy jest poszerzenie, od września tego roku, oferty elbląskiego "Medyka" o nowy kierunek - technik sterylizacji medycznej. Atutem podjęcia nauki na tym kierunku może być również czas kształcenia - jeden rok oraz system - dla dorosłych. W ten sposób "Medyk" stwarza dogodne warunki do nauki dla osób pracujących.

Kształcenie praktyczne będzie się odbywało między innymi w centralnych sterylizatorniach, pracowniach endoskopowych, gabinetach stomatologicznych, podręcznych sterylizatorniach, na bloku operacyjnym i w pracowni mikrobiologii. Ogromnie ciekawy i przyszłościowy zawód, zwłaszcza przy dynamicznie rozwijających się elbląskich szpitalach - przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu powstaje nowoczesna centralna sterylizatornia.

Drugim kierunkiem, który "Medyk" planuje uruchomić od 1 września tego roku, jest opiekun osoby starszej. Cieszące się niesłabnącym powodzeniem kierunki opiekuńcze dla osób starszych są wciąż w centrum zainteresowania mieszkańców. Starzejące się społeczeństwo zgłasza coraz nowsze potrzeby w zakresie opieki nad osobami starszymi, szczególnie w środowisku domowym, gdzie rodzina zaangażowana w pracę zawodową nie może wypełniać obowiązków opiekuńczych, a przede wszystkim społecznych i medycznych.

Jest to w Polsce nowy zawód, wprowadzony w 2010 roku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W powiecie elbląskim i regionie żadna szkoła publiczna nie prowadzi kształcenia w tym zawodzie.

— Dwa lata kształcenia dają gwarancję dobrego poziomu wiedzy i umiejętności — mówi dyrekcja szkoły. — Zgodnie z potrzebami naszych kandydatów kształcenie prowadzone będzie w systemie zaocznym. Kształcenie praktyczne będzie się odbywało w zakładach opiekuńczo-leczniczych, domach środowiskowych i pomocy społecznej, zarówno dziennych, jak i stacjonarnych. Są to potencjalne miejsca pracy naszych absolwentów, ale najlepszym miejscem jest własny dom podopiecznego. Daje to możliwość usamodzielnienia się i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

O polskich opiekunów ubiegają się także kraje Unii Europejskiej. Osoby z takim wykształceniem otrzymują propozycje pracy za granicą: w Niemczech, Anglii, krajach skandynawskich. Absolwenci "Medyka" mają duże szanse zatrudnienia w krajach UE, ponieważ dyplom z tytułem zawodowym jest honorowany przez pracodawców tych krajów, a ponadto otrzymują suplement dyplomu w języku angielskim.
Szkoła Policealna
im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB