środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Hieronim Wagner - wspominamy wyjątkowego lekarza

2013-04-24 17:06:02 (ost. akt: 2013-04-24 13:49:39)
Dr Hieronim Wagner

Dr Hieronim Wagner

Autor zdjęcia: arch. WSZ w Elblągu

6 kwietnia br. odszedł od nas Człowiek niezwykle zasłużony dla elbląskiej służby zdrowia. Pamiętając o Jego zawodowych dokonaniach, wielkiej charyzmie, życzliwości wobec pacjentów i współpracowników a także o Jego niezwykłym talencie organizatorskim, pragniemy uczcić pamięć Wspaniałego Lekarza i Człowieka, byłego dyrektora szpitala wojewódzkiego, szpitala miejskiego oraz wielu innych elbląskich placówek związanych z lecznictwem.

— Poznaliśmy się w trudnym czasie, w grudniu 1981 roku, kiedy dr Hieronim Wagner został powołany na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu (mieszczącym się do roku 1988 w obiekcie przy ul. Żeromskiego) – wspomina Anna Szyszka, ówczesna z-ca dyrektora szpitala ds. służb społecznych. — To były czasy, kiedy szpital, obok swoich podstawowych funkcji, realizował także zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej.

Dzięki wsparciu i zrozumieniu doktora Wagnera udało się wówczas zrealizować w Elblągu wiele cennych inicjatyw służących zabezpieczeniu potrzeb społecznych i zdrowotnych osób ubogich, chorych czy życiowo niezaradnych. Udało się nam m.in. otworzyć pierwszy w Polsce Dzienny Dom Pobytu dla Osób ze Schorzeniami Neuropsychiatrycznymi, żłobki dla dzieci z porażeniem mózgowym i dzieci bezglutenowych a także przeprowadzić dużo innych nowatorskich przedsięwzięć o charakterze społecznym.

Hieronim Wagner okazał się człowiekiem o wielkiej wrażliwości, niezwykle serdecznym, spontanicznym, dbającym o dobro pacjentów a także o poziom usług świadczonych przez szpital, którym kierował. Okres 9-letniej współpracy z dyrektorem Wagnerem był dla mnie lekcją profesjonalizmu, życzliwości i tolerancji.

Doktora Hieronima Wagnera bardzo ciepło wspomina też Urszula Łukasiewicz, która w roku 1966, jako uczennica Państwowej Szkoły Medycznej Pielęgniarstwa, uczestniczyła w lekcjach prowadzących przez doktora Wagnera z „Organizacji służby zdrowia”. - Później – jak wspomina pani Urszula – były długie lata naszej wspólnej pracy na Oddziale Chirurgii Ogólnej oraz w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Kadr Medycznych.

- Pozostały mi piękne wspomnienia wspaniałego dyrektora, inteligentnego człowieka, przyjaciela, wielkiego serca i umysłu lekarza, oddanego pacjentom, humanisty – podsumowuje Urszula Łukasiewicz.

- To rzeczywiście był człowiek, który we wszystkich widział przyjaciół – podkreśla Krystyna Rakowska, również była uczennica doktora Wagnera, współpracująca z Nim po latach w elbląskim szpitalu miejskim (jako Naczelna Pielęgniarka) oraz w szpitalu wojewódzkim ( jako Dyrektor ds. Pielęgniarstwa).

- Hieronim Wagner był lekarzem z powołania – wspomina pani Krystyna Rakowska. – To prawdziwe szczęście spotkać na swojej drodze kogoś takiego. Niezwykle oddany i pacjentom, i współpracownikom. Życzliwy i z poczuciem humoru. Nigdy nie dzielił personelu na wyższy czy niższy. Każdy człowiek był dla niego tak samo ważny. Był wspaniałym doradcą i nikomu nigdy nie odmawiał pomocy. Każdy, kto miał problem, mógł śmiało zwrócić się z nim do doktora Wagnera. A on, wszędzie gdzie tylko mógł, służył innym swoją radą i wsparciem. Bardzo dużo pracował. Ale też nigdy z tego powodu nie narzekał. To był dusza człowiek.

Hieronim Wagner urodził się 29.09.1933 r. w Bydgoszczy. W roku 1963 obronił dyplom lekarza medycyny w Akademii Medycznej w Gdańsku, tego samego roku rozpoczął pracę w Oddziale Chirurgii w szpitalu przy ul. Żeromskiego w Elblągu. Pracował tam początkowo jako lekarz, następnie - jako zastępca ordynatora oddziału. W 1968 zdobył I stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej, w 1979 – stopień II. Ukończył też studia podyplomowe na kierunku „ Zarządzanie i kierowanie w służbie zdrowia”.

W kolejnych latach Hieronim Wagner sprawował w Elblągu kolejno obowiązki: Lekarza Wojewódzkiego, dyrektora „Przemysłowego” Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz Głównego Inspektora ds. Lecznictwa w Wydziale Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu.

W latach 1981-88 piastował stanowisko Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w budowie ( na etapie budowy „nowego” szpitala przy ul. Królewieckiej 146). Od 1988 do 1998 roku pełnił obowiązki Dyrektora Specjalistycznego ZOZ przy ul. Żeromskiego.

Po przejściu na emeryturę pracował w elbląskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ( współpraca z PCK) oraz jako lekarz orzecznik. Piękną i niezwykle bogatą kartę zawodowych dokonań doktora Hieronima Wagnera zamyka Jego praca w Radzie Fundacji Pomocy Dzieciom Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych „Wróć”. Dr Wagner przewodniczył fundacji aż do swojej śmierci w kwietniu 2013 r.
Wspomnienia spisała
Anna Kowalska,
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Urszula Buczon #1074912 | 5.133.*.* 4 maj 2013 22:06

    Zawsze zostanie w mojej pamieci tak dobry czlowiek jakim byl doktor i dyrektor Hieronim Wagner

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz