Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Wyższe świadczenia pielęgnacyjne za opiekę nad dzieckiem

2013-05-11 08:00:00 (ost. akt: 2013-05-11 13:45:09)
W ciągu 5 lat, wysokość świadczenia pielęgnacyjnego za opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, ma zostać zrównanie do poziomu minimalnej pensji w kraju

W ciągu 5 lat, wysokość świadczenia pielęgnacyjnego za opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, ma zostać zrównanie do poziomu minimalnej pensji w kraju

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Podwyżka świadczeń pielęgnacyjnych obowiązuje od kwietnia, jednak elblążanie opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi mogli jeszcze nie odczuć jej skutków. Pieniądze powinny do nich trafić w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Przez ostatnie lata rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi otrzymywali miesięcznie 520 zł świadczenia pielęgnacyjnego. Nie ukrywali jednak, że to kwota niewystarczająca, aby sprostać wszystkim potrzebom podopiecznych. Dopiero w tym roku coś w tej kwestii drgnęło. Na początku roku zasiłek wzrósł z 520 do 620 zł. 1 kwietnia wprowadzono kolejną podwyżkę i teraz takie świadczenie wynosi 820 zł. Co więcej premier Donald Tusk zapowiedział, że w ciągu 5 lat ma nastąpić zrównanie tego rodzaju pomocy do poziomu minimalnej pensji.

Rodzice bardzo entuzjastycznie przyjęli tę wiadomość. Tylko w Elblągu dodatkowe 200 zł trafi do 319 opiekunów osób niepełnosprawnych. Wątpliwości pojawiły się całkiem niedawno. Minął kwiecień, a zapowiadane, większe pieniądze cały czas nie trafiały do ich kieszeni.

— Wypłata świadczeń przyznanych za miesiąc kwiecień nastąpi w ciągu 2 tygodni — uspokaja Anna Kleina z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. — Natomiast wypłata świadczeń przyznawanych za kolejne miesiące będzie realizowana w terminach wypłat świadczenia pielęgnacyjnego.

Jednak, jak przekonują elblążanki z Kongresu Kobiet, to również one miały wpływ na rządową decyzją o podwyższeniu kwoty przysługującej opiekunom niepełnosprawnych dzieci.

— Tym samym zrealizowany został jeden z tematów postulowanych na ubiegłorocznym Kongresie Kobiet. Mówiąc ściślej - temat, który wspólnie z przedstawicielami rządu skutecznie i konsekwentnie pilotowały kobiety z Elbląga — twierdzi Anna Kowalska, uczestniczka Kongresu Kobiet.

To właśnie opiece na osobami zależnymi poświęcony był w ubiegłym roku "elbląski" panel, jeden z wielu, towarzyszących kongresowi. 

— Opiekunowie osób zależnych pracują przez 24 godziny na dobę, a tak naprawdę mają niewielką pomoc od państwa — mówiła jeszcze przed panelem Jadwiga Król, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet. — To ciężka, czasami bardzo frustrująca praca, a dotychczas niewiele o tym się mówiło i niewiele robiło w kierunku, aby to zmienić. My chcemy do tych zmian doprowadzić. Mamy nadzieję, że to się uda.

Teraz panie podkreślają, iż to, że rząd tematem zainteresował się tak szybko i skutecznie, jest ich największym sukcesem. Nie osiadają jednak na laurach. Podczas tegorocznego Kongresu Kobiet, który odbędzie się 14 i 15 czerwca, do tematu powrócą przy okazji panelu "Państwo partnerem osoby niepełnosprawnej". Elblążanki zamierzają postulować między innymi w sprawie uzawodowienia opieki nad osobą niepełnosprawną.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wacek #1081505 | 83.11.*.* 11 maj 2013 21:06

    a co z reszta niepełnosprawnych ? są dorośli którzy potrzebują pomocy drugiej osoby

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. czekolada #1080971 | 31.175.*.* 11 maj 2013 11:38

    A nikt nie napisze ilu osobom zabrali jedyne zasiłki.Niestety mojej mamie zabrali a brat naprawdę potrzebuje całodobowej opieki i nikt fizycznie tego z urzędników nie sprawdza tylko przepisy przepisami

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz