środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Kto wygra wybory w Elblągu?

2013-05-18 08:00:00 (ost. akt: 2013-05-17 14:16:05)
Marcin Palade: — Szacuję, że przepytamy około 5 tys. elblążan, aby zebrać odpowiednią liczbę opinii. Wyniki sondażu będą znane za około 2 tygodnie

Marcin Palade: — Szacuję, że przepytamy około 5 tys. elblążan, aby zebrać odpowiednią liczbę opinii. Wyniki sondażu będą znane za około 2 tygodnie

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski


Odpowiedź na to pytanie chciałyby poznać nie tylko komitety wyborcze, ale przede wszystkim sami elblążanie. Próby odpowiedzi podjął się Marcin Palade, współtwórca Polskiej Grupy Badawczej, która m.in. jako jedyna przewidziała wygraną Lecha Kaczyńskiego podczas wyborów w 2005 roku.


— Jestem po wstępnej diagnozie, preselekcji na niewielkiej grupie respondentów — mówi Marcin Palade. — Jej wyniki wskazują, że największe szanse ma Prawo i Sprawiedliwość, a jego kandydat na prezydenta będzie głównym faworytem do objęcia schedy po Grzegorzu Nowaczyku. Elblążanie z kandydatem tego ugrupowania wiążą największe nadzieje na pozytywne zmiany w mieście.


Jego zdaniem, mimo mnogości komitetów "obywatelskich", będą się liczyły przede wszystkim partie polityczne.
— Dlatego, że frekwencja może być sporo niższa od tej referendalnej, a w takiej sytuacji w szranki stają głównie elektoraty partii — wyjaśnia.


Zdaniem politologa, Elbląg będzie bardzo ciekawym doświadczeniem dla Polski.

— W przeciwieństwem do wyborów uzupełniających w Rybniku, gdzie silny kandydat PiS nie mógł przegrać, dla mnie, jako analityka, Elbląg będzie Polską w pigułce — uważa Marcin Palade. — Tu będziemy poszukiwali odpowiedzi na pytanie, czy stopień zniechęcenia do PO, a jednocześnie niechęć do powrotu poparcia dla SLD są na tyle duże, że tą siłą, która może cokolwiek zmienić - i to na terenie dotąd niesprzyjającym - jest Prawo i Sprawiedliwość czy szeroko rozumiana prawica.


Elbląg będzie więc soczewką skupiającą nastroje z całego kraju. 

— Okaże się, czy nastroje społeczeństwa radykalnie przesunęły się w ciągu ostatnich 10 lat od SLD do PiS — mówi warszawski analityk. — Jeśli do tego dojdzie, to wynik ten będzie ewenementem w kraju i pokaże też, że na trudnym terenie PiS może wygrać nawet z najtrudniejszym kandydatem.
rm

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do Magdy #1089148 | 178.235.*.* 19 maj 2013 13:52

  Pani Magdo w kapitaliźmie to nie rządy tworzą miejsca pracy, chyba że w ministerstwach i urzędach, zatrudnając urzędników(biurokracja), oni tylko obiecują. A walka z Kościołem to walka z zacofaniem, obłudą i biedą, i to należy popierać. Kościół to hamulec rozwoju. Kraje w których Kościół ma mało do powiedzenia rozwijają się szybciej i żyje się tam lepiej. Na Kościół idzie z budżetu 8 - 12 mld zł rocznie ,proszę sobie wyobrazić ile byśmy wszyscy zyskali, gdyby te pieniądze przeznaczyć na ochronę zdrowia, szkolnictwo, policję i inne . A wydajemy je na głoszenie dogmatów, czyli bajek! Sami jesteśmy winni tego stanu rzeczy, pozwalając Kościołwi się panoszyć. Ludzie myślcie trochę!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. promotor #1088662 | 83.9.*.* 18 maj 2013 19:37

  Stawiam na Arnolda Boczka. To chyba najbardziej znany elblążanin i chyba tylko on może wyprowadzić Elbląg na prostą.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Magda #1088563 | 89.228.*.* 18 maj 2013 16:18

  Mam nadzieję, że wygra PIS, gdyż tylko oni pracują nad programem. Kaczyński jeździ po Polsce i mówi,że problemem nr 1 jest bezrobocie na które PO-PSL nie ma pomysłu. Ja sie z tym zgadzam. Dla Tuska sa tylko ważne związki partnerskie i in vitro, a dla Palikota walka z Kościołem i legalizacja narkotyków.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Realista #1088556 | 178.235.*.* 18 maj 2013 16:07

   Tylko Ruch Palikota może coś zmienić, razem z SLD oczywiście. Pozostałe ugrupowania są gwarancją stagnacji, marazmu i ciemnoty. Tam gdzie rządzi Kościół, tam bieda; tam gdzie realizm, tam dobrobyt! Przykład? Kraje skandynawskie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ff #1088493 | 93.105.*.* 18 maj 2013 14:10

    chyba trzeba zmienic nazwe na Dziennik Elbląskiego PIS

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (7)