Piątek, 15 listopada 2019. Imieniny Amielii, Idalii, Leopolda

Uśmiech dla kibiców zamiast policyjnej pałki

2013-05-19 14:03:48 (ost. akt: 2013-05-19 14:04:16)
Podkomisarz Marek Tarwacki na Stadionie Narodowym w Warszawie

Podkomisarz Marek Tarwacki na Stadionie Narodowym w Warszawie

Autor zdjęcia: arch.prywatne

Kiedyś policjanci z prewencji obserwowali stadiony z samochodów. Sam ich widok prowokował agresywne zachowania kibiców. Dzisiaj tego nie ma. Zmieniły się metody naszych działań. Policyjne pałki, tarcze i przyłbice zastąpiły słowa, rozmowa i uśmiech — mówi elbląski policjant podkomisarz Marek Tarwacki.

Podkomisarz Marek Tarwacki pracuje obecnie w wydziale kryminalnym elbląskiej policji. Na co dzień zajmuje się między innymi współpracą z kibicami drużyn piłkarskich z Elbląga. Jest na stadionie, kiedy odbywają się mecze i dba o porządek.

Robimy naprawdę postępy
— Na mecze coraz częściej przychodzą całe rodziny, matki z dziećmi i starsze osoby. To naprawdę ogromny postęp. Wcześniej, kiedy pytałem znajomych czemu nie jeżdżą na mecze, odpowiadali, że się boją: „Nie chcemy ryzykować. A jak coś się stanie naszemu dziecku?”. Kiedyś policjanci z prewencji obserwowali stadiony z samochodów. Sam ich widok prowokował agresywne zachowania kibiców. Dziś tego nie ma. Zmieniły się metody naszych działań. Policyjne pałki, tarcze i przyłbice zastąpiły słowa, rozmowa i uśmiech — mówi Marek Tarwacki

Dobrze znają środowisko kibiców
Przed ubiegłorocznymi mistrzostwami Europy powołana została grupa policjantów - Spotters Team Polska. Policjanci, którzy ją tworzyli, czuwali nad bezpieczeństwem kibiców podczas wszystkich meczów reprezentacji Polski. Marek Tarwacki był jednym funkcjonariuszem z Warmii i Mazur, który trafił do tej grupy. 20 policjantów STP strzegło spokoju nie tylko podczas meczów, ale także podczas otwartych treningów polskiej reprezentacji.
— Patrolowaliśmy trybuny, przedpola stadionów, strefy kibica — mówi policjant. — Wskazywaliśmy drogę, udzielaliśmy wskazówek, rozmawialiśmy z kibicami. Pomagaliśmy też w rozwiązywaniu konfliktów między nimi.
Po odpadnięciu polskiej drużyny narodowej z turnieju, spottersi nie zaprzestali swojej pracy. Zapobiegli m.in. konfrontacji siłowej, podczas meczu ćwierćfinałowego Niemcy - Grecja, na stadionie PGE Arena w Gdańsku.

Mecze w kraju i za granicą
Aktywność grupy Spotters Team Polska nie jest ściśle związana z meczami piłkarskimi tylko w naszym kraju. Spottersi strzegą bezpieczeństwa polskich kibiców także za granicą.
— Pierwszy mecz, w którym wziąłem udział jako jeden z dwudziestu funkcjonariuszy grupy Spotters, odbył się 2010 r. w Łodzi — kontynuuje Marek Tarwacki. — Był to mecz towarzyski między Ukrainą a Polską. Pamiętam, jak duże było wówczas zaskoczenie kibiców. Nie za bardzo wiedzieli wtedy kim jesteśmy i jaką mamy spełniać rolę. Dziś jesteśmy rozpoznawalni. Chronimy kibiców przed zagrożeniami nie tylko podczas meczów w Polsce, ale byliśmy z nimi na meczach wyjazdowych np. w Czechach, Austrii i Czarnogórze.
mp

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Osta #1089448 | 78.9.*.* 19 maj 2013 20:24

  Pozdrowionka z Zawady dla Pana policjanta :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. abc #1089373 | 88.156.*.* 19 maj 2013 19:19

  Srutu tutu pęczek drutu. Zabłysnął pan kryminalny i wcisnął ludziom kit. Że niby co? Policja prowokuje swoją obecnością? A jak 20 wspaniałych założy niebieskie kamizelki z napisem POLICE to od razu wszyscy miękną i robi się przyjazna sielska atmosfera. Pogadajcie sobie. Od dawien dawna było wiadome że chcąc zapanować nad hałastrą należało wystawić kompanię dobrze wyszkolonych byków w przyłbicach z pałą w dłoni i miotaczem gazu. Inaczej bydło rozniosłoby nie tylko stadion ale i tych co przyszli mecz obejrzeć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Katarzyna #1089267 | 81.219.*.* 19 maj 2013 17:22

  Super!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Olimpia 997 Elblag #1089199 | 213.133.*.* 19 maj 2013 15:18

  olimpia zawsze popiera Policje !!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. porażka #1089171 | 31.175.*.* 19 maj 2013 14:30

  Co to znaczy obecność Policji prowokuje. Ten oficerek nie wie chyba co mówi . Ja to bym zlikwidował Policję a w ich miejsce zatrudnił księży i zakonnice. Jeżeli jeden baran z drugim tzn."kibic" będzie agresywny z powodu sędziego głownego to co mecze będą się odbywały bez niego . jeszcze trochę to nikt tego bajzlu polskiego ne opanuje. Dzieci kwiaty zakwitły ale kiedyś zwiędną. Barany co robią zadymy i szczekają mordą na meczach powinny dostać do odsiadki 12 miesięcy . Twardziele w stringach. Wielcy studenci . Pozdrawiam wsjech. :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)