Niedziela, 25 sierpnia 2019. Imieniny Belii, Ludwika, Luizy

Kangur matematyczny 2013. Krystian Wróblewski z SP 9 najlepszy

2013-05-28 10:10:03 (ost. akt: 2013-05-28 09:25:08)
Krystian Wróblewski ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Elblągu

Krystian Wróblewski ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Elblągu

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

W roku szkolnym 2012/2013 odbyła się XXII edycja Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny". Inicjatorem konkursu jest stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontieres" z siedzibą w Paryżu. Konkurs przeprowadzony jest raz w roku, jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach.

W Polsce głównym organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, które przeprowadza konkurs pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Konkurs "Kangur Matematyczny" jest imprezą samofinansującą się. Środki na organizację i nagrody pochodzą z opłat wpisowych uczestników. Celem konkursu jest popularyzacja matematyki wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontieres". Na rozwiązanie testu uczeń ma 75 minut. W rejonie elbląskim (powiat elbląski ziemski i grodzki, braniewski, malborski, nowodworski, sztumski) w konkursie uczestniczyło 3740 uczniów w sześciu kategoriach: Żaczek — kl. I i II SP (681 uczniów), Maluch — kl. III i IV (1051), Beniamin — kl. V i VI (890), Kadet — kl I i II Gimnazjum (478), Junior — kl III Gimnazjum i kl. I szkół ponadgimnazjalnych (392), Student — kl. II, III i IV (248 uczniów). Od dziesięciu lat organizatorem konkursu „Kangur” w rejonie elbląskim jest Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.

Test konkursowy w kategorii „Żaczek” zawiera 21 zadań (do zdobycia 84 punkty), a w kategorii „Maluch" 24 zadania (do zdobycia 120 punktów) o różnym stopniu trudności. Testy konkursowe pozostałych kategorii zawierają po 30 pytań. Maksymalnie można uzyskać 150 punktów. Uczniowie, którzy uzyskują 100% punktów w danej kategorii otrzymują tytuł laureata. Kolejne 1% uczniów z najlepszymi wynikami w skali kraju kwalifikowani są do kategorii bardzo dobry. Wyróżnienia otrzymuje kolejne 10% uczniów.

Tytuł laureata w naszym rejonie uzyskał uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej nr 9 w Elblągu Krystian Wróblewski, który w nagrodę otrzymał tablet. Najwyższe wyniki w pozostałych kategoriach uzyskali: kl. II SP - Miłosz Łyszkowski ze Szkoły Podstawowej w Świerkach, kl. III SP - Zuzanna Szczuchniak ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Malborku, kl. IV SP - Adrianna Ostrowska z Zespołu w Młynarach, kl. V SP - Rafał Kajomof ze Szkoły Podstawowej w Świerkach, kl. I gimnazjum - Bartłomiej Firlej z Gimnazjum nr 8 w Elblągu, kl. II gimnazjum - Oskar Markiewicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku, kl. III gimnazjum - Szymon Rękawik z Gimnazjum nr 3 w Elblągu, kl. I ponadgimnazjalna - Michał Młynarski z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, kl. II ponadgimnazjalna - Kamil Dunst z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Malborku, kl. III i IV ponadgimnazjalna - Michał Mróz z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.
Elżbieta Kurkiewicz
W-MODN w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB