Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Gra miejska - pierwsze tropy. Światowid zaprasza do zabawy

2013-05-31 09:10:00 (ost. akt: 2013-05-30 11:55:39)
CSE Światowid zaprasza elblążan do udziału w grze miejskiej

CSE Światowid zaprasza elblążan do udziału w grze miejskiej

Autor zdjęcia: CSE Światowid

Zgłoszenia do organizowanej przez CSE Światowid gry miejskiej pn. "Złap kulturę w sieć" trwają. Oto pierwsze tropy, które doprowadzą graczy do odkrycia wielkiej tajemnicy. Autorką fabuły powstałej specjalnie dla uczestników zabawy jest elbląska pisarka, Agnieszka Pietrzyk.

W roku Pańskim 1531 do portu w Elblągu zawija statek płynący z Hagi, na brzeg wysiada grupa holenderskich osadników, pośród których znajduje się niejaki Wilhelm Gnapheus. Jest to mąż uczony i protestancki duchowny posiadający stopień bakałarza i magistra filozofii. Wkrótce Gnapheus udaje się do ratusza i tam, przemawiając kwieciście i uczenie, przekonuje Radę Miasta Elbląga do utworzenia w mieście humanistycznej uczelni w duchu protestantyzmu. Cztery lata później następuje uroczyste otwarcie Gimnazjum Elbląskiego, na czele którego staje Gnapheus. Protestancki duchowny pozyskuje sobie względy okolicznych notabli, najbardziej zaprzyjaźnia się z mieszkającym we Fromborku Mikołajem Kopernikiem.

Pewnego dnia roku 1537 Gnapheus i Kopernik spotykają się w karczmie w Łęczu. Obaj mają na sobie czarne peleryny i kaptury na głowach, a to po to, żeby nikt ich nie rozpoznał, bo przecież nie przystoi duchownym hulać po karczmach. Racząc się piwem warzonym w elbląskim browarze, wielki polski astronom wyjawia holenderskiemu uczonemu swój największy sekret i prosi o zachowanie go w tajemnicy. Gnapheus postanawia jednak przekazać ten sekret potomnym, zapisuje go więc na marginesie jednej ze stron ukończonego dzień wcześniej dzieła „De tragedia et comedia”. Wkrótce po mieście zaczyna krążyć pogłoska, że rektor Gimnazjum Elbląskiego jest w posiadaniu wiedzy, która ujawniona, może bardzo zaszkodzić wielkiemu astronomowi.

U Gnapheusa pojawiają się wrogowie Kopernika oraz zagorzali przeciwnicy jego heliocentrycznej teorii. Dają Holendrowi srebrne i złote monety w zamian za sekret astronoma, ale ten nie daje się przekupić. W końcu zgłaszają się do niego wysłannicy biskupa warmińskiego, Jana Dantyszka. Biskup, obawiając się, iż wstydliwa tajemnica uczonego kanonika wyjdzie na jaw i zniesławi katolicki stan duchowny, postanawia zagrozić Gnapheusowi śmiercią, jeżeli ten komukolwiek zdradzi sekret Kopernika. Wystraszony niemiłosiernie holenderski uczony w 1541 roku ucieka wraz z żoną i dziećmi do Królewca. W Elblągu pozostawia dobrze ukryty rękopis „De tragedia et comedia” ze spisanym na jednej z kart sekretem wielkiego astronoma.

Po prawie pięciuset latach odbędzie się w Elblągu poszukiwanie rękopisu Wilhelma Gnapheusa. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaką tajemnicę znał założyciel Gimnazjum Elbląskiego, weź udział w grze miejskiej organizowanej przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid.

Gra odbędzie się 29 czerwca, zgłoszenia przyjmowane są do 10 czerwca. Szczegóły, regulamin i karty zgłoszeniowe można znaleźć na stronie eKulturalni. Autorką fabuły jest elbląska pisarka, Agnieszka Pietrzyk. Uczestnicy zabawy będą poznawać jej kolejne części podczas etapu miejskiego gry.
Zuzanna Gajewska
CSE Światowid

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB