Wtorek, 20 sierpnia 2019. Imieniny Bernarda, Sabiny, Samuela

Giuseppe w Warszawie na dworcu w Tolkmicku

2013-07-25 15:09:00 (ost. akt: 2013-07-25 14:01:24)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Okolica zabytkowego dworca kolejowego na jednej z najpiękniejszych w kraju tras kolejowych i plenerowy pokaz filmowy – projekt Kolej na kino w piątek, 2 sierpnia zawita do Tolkmicka z komedią „Giuseppe w Warszawie”.

Film „Giuseppe w Warszawie” opowiada o perypetiach włoskiego żołnierza, który dezerteruje z frontu wschodniego i ukrywa się w mieszkaniu warszawskiego rodzeństwa, by w końcu zostać sprzymierzeńcem Polaków w walce z Niemcami.

Młodemu Włochowi jadącemu z frontu wschodniego na urlop, skradziono w Warszawie pistolet maszynowy. Podejrzewa o to jedną z pasażerek pociągu, Marię. Idzie do jej mieszkania i tam już pozostaje. Maria działa w konspiracji i po pewnym czasie Giuseppe okazuje się bardzo użyteczny - porusza się swobodnie wśród łapanek, wykrada Niemcom broń, itp. Nawet brat Marii, Staszek, marzący tylko o spokoju i odżegnujący się od wszelkiej działalności konspiracyjnej - zostaje w nią wciągnięty.

"Giuseppe w Warszawie" to komedia, jak na lata sześćdziesiąte dosyć śmiała. Niewiele do tego czasu powstało filmów traktujących okupację na wesoło. Reżyser - Stanisław Lenartowicz przedstawił ją od strony obyczajowej, codziennej, zwykłej - choć także dramatycznej, pokazał, że i w tym tragicznym okresie warszawiaków nie opuszczało poczucie humoru. Film ma wartką akcję, instruktażowo wręcz wykonane zdjęcia - w poszukiwaniu "warszawskich", wojennych plenerów ekipa musiała udać się aż do Wrocławia.

Projekcja filmu „Giuseppe w Warszawie”, w piątek, 2 sierpnia o godz. 21.00 na dworcu kolejowym w Tolkmicku. Wstęp wolny.
Edyta Jasiukiewicz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB