Sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Napisali do nas: Dni Jakubowe w Tolkmicku

2013-07-29 12:40:01 (ost. akt: 2013-07-29 13:12:53)
Koncert Eleni był jedną z atrakcji tegorocznych Dni Jakubowych

Koncert Eleni był jedną z atrakcji tegorocznych Dni Jakubowych

Autor zdjęcia: Daniela Bukowska

W tolkmickiej wspólnocie zakończyły się tegoroczne Dni Jakubowe. Świętowaliśmy je już po raz trzeci.

Jak zwykle, w centrum obchodów tegorocznych Dni Jakubowych znalazła się 25 lipca uroczysta msza św. odpustowa, ku czci św. Jakuba Apostoła, patrona parafii. Przewodniczył jej ks. Andrzej Wujek, Przełożony Inspektorii Warszawskiej. W koncelebrze uczestniczył też ks. Walenty Szymański – Dziekan Dekanatu Elbląg - Północ, oraz wielu księży gości. Oprawę liturgiczną zapewniła Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki z opiekunem ks. proboszczem Andrzejem Arbaczewskim, oraz Schola ze Starej Wsi, z proboszczem parafii Adamem Galkiem. Słowo Boże, nawiązujące do życia i apostolskiej działalności Św. Jakuba Apostoła, wygłosił Ks. Inspektor.

Świętowanie rozpoczęliśmy już 24 lipca mszą św. za zmarłych parafian i Nabożeństwem z procesją na miejscowym cmentarzu parafialnym. Ponieważ przed kościołem trwają remonty dróg i budowa ratusza, w czwartek 25 lipca, po Mszy Św., Orkiestra z Szastarki poprowadziła wszystkich przed miejscowy Ośrodek Kultury. W czasie obiadowania można było posłuchać Wesołej Ferajny z Ośrodka Kultury w Tolkmicku. Przy ich melodiach nogi same chodzą. O godz. 16.00, w porcie, ks. proboszcz Sławomir Szczodrowski poświęcił łodzie rybackie. Ceremonii towarzyszyła niezawodna w tych dniach Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki, która po przejażdżkach łodziami, przed Ośrodkiem Kultury dała kolejny pokaz swoich umiejętności. Niech żałują ci, którzy nie byli. Wspaniała uczta dla ducha.

Wystąpiły też dziewczęta ze Scholi w Starej Wsi, zachwycając nas pięknym wykonaniem prezentowanych utworów. O godz. 19:00 tego dnia, przed kościołem przejeżdżały różne pojazdy, które święcił ks. Proboszcz, nie żałując wody. Atrakcji tego dnia nie brakowało. O godz. 20.00 rozpoczęła koncert Kapela Jakubowa z Olsztyna, która gościła u nas w ubiegłym roku. Wykonawcy porwali na nogi widownię! Wspaniała konferansjerka! Nie sposób było nie włączyć się w tę zabawę. Koncert podzielony był na dwie części. W przerwie występu Kapeli zaprezentował się zespół Sentyment z naszego Ośrodka Kultury. Wszyscy śpiewali razem z nimi znane piosenki ludowe. A potem Kapela Jakubowa dała jeszcze większego czadu.

Był to jednak dzień roboczy. Nazajutrz wielu czekała praca i to odpustowe świętowanie trzeba była przed północą zakończyć. W piątek 26 lipca kościół wypełnił tłum parafian i gości. Wszyscy chcieli zobaczyć i usłyszeć bohaterkę tego dnia, wspaniałą polską piosenkarkę Eleni, wraz z zespołem. Rozpoczęła punktualnie. Od pierwszych minut porwała widownię. Wszyscy śpiewali jej piosenki. Nie trzeba było zachęty artystki. Jej utwory publiczność znała na pamięć. Uroda, piękne, greckie melodie, i ich wykonanie, cudowny kontakt z publicznością, to niezapomniana uczta dla ducha.

Piosenkarka zakończyła koncert „Barką”, którą śpiewała razem z nią cała widownia, stojąc i trzymając się mocno za ręce. A potem... bardzo długa kolejka fanów po autografy na płytach i zaproszeniach. Piosenkarka podpisywała wszystkie, pozowała do wspólnych zdjęć bez cienia grymasu! Wspaniała klasa! Dziękujemy.

W tegorocznych Dniach Jakubowych organizatorzy przygotowali wiele atrakcji min. dodatek o tym święcie w Dzienniku Elbląskim, muszelki Jakubowe, Jakubówkę, pierogi i placki, okolicznościową pieczątkę oraz ręcznie wykonane muszle Jakubowe i pamiątkowe karty z pieczęcią lakową, mówiącą o Szlaku Św. Jakuba, na którym znajduje się również nasza parafia.
Daniela Bukowska

Organizatorami byli: Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Tolkmicku oraz parafia Św. Jakuba w Tolkmicku.

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB