Czwartek, 23 stycznia 2020. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Prezydent Jerzy Wilk podtrzymuje: Straż Miejska do likwidacji

2013-08-26 06:55:00 (ost. akt: 2013-08-25 18:44:20)
Likwidacja Straży Miejskiej była jedną z obietnic wyborczych Jerzego Wilka


Likwidacja Straży Miejskiej była jedną z obietnic wyborczych Jerzego Wilka


Autor zdjęcia: Michał SkroboszewskiPrzygotujemy wniosek dotyczący likwidacji Straży Miejskiej, ale potrzebujemy trochę czasu. Są rzeczy ważne i mniej ważne — mówi prezydent Elbląga Jerzy Wilk.

Likwidacja Straży Miejskiej była jedną z obietnic wyborczych Jerzego Wilka. Ten podczas czwartkowej konferencji prasowej podtrzymał zamiar likwidacji tej służby. Jak tłumaczył, potrzebuje czasu, by przeprowadzić odpowiednią procedurę.


— Są rzeczy ważne i mniej ważne. Dlatego najpierw zajęliśmy się śmieciami, czynszami i biletami komunikacji miejskiej — tłumaczy prezydent Wilk. 
Procedura związana z likwidacją Straży Miejskiej ma się rozpocząć jesienią tego roku.

— Odpowiedni wniosek zostanie przygotowany i trafi do wojewody oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie. Zostanie także przygotowana uchwała Rady Miejskiej — zapowiada prezydent miasta. — Jeżeli prawo uniemożliwiałoby mi szybkie przeprowadzenie likwidacji, to mamy wariant B. Ograniczę funkcjonowanie i koszty Straży Miejskiej. Nie chcę na razie jednak więcej o tym mówić, bo skupiamy się na wariancie A, czyli likwidacji tej służby.

W obronie Straży Miejskiej stają elbląscy policjanci. 
— Jestem zdecydowanie przeciwny, by w Elblągu likwidować Straż Miejską — mówi insp. Marek Osik, Komendant Miejski Policji w Elblągu. — Z badań opinii publicznej wynika, że większość elblążan uznaje swoje miasto za bezpieczne. To wynik dobrej pracy policji, ale także innych służb, w tym Straży Miejskiej. Przez lata wypracowaliśmy sobie bardzo dobry system współpracy. Odpowiedzialność za zadania, jakie realizujemy, przynosi dobre efekty. Burzenie tego, moim zdaniem, przyniesie efekt negatywny. Straż Miejska w każdym mieście tej wielkości jest istotną służbą, mającą wpływ na bezpieczeństwo i porządek publiczny.
Arkadiusz Kolpert

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Realista #1185203 | 80.53.*.* 30 sie 2013 09:57

  Panie Jerzy Wilk, a kto panu będzie pilnował Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg? Do kogo mieszkańcy będą dzwonić i kto go będzie egzekwował?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Realista #1185196 | 80.53.*.* 30 sie 2013 09:43

  Są rzeczy ważne i mniej ważne, a bezpieczeństwo i porządek są najważniejsze. Problem się zaczyna odczuwać gdy jego zaczyna brakować. Likwidacja straży miejskiej jest działaniem POpulistycznym na szkodę mieszkańców. Ciekawy jestem kto potem będzie gonił pijaczków ze skwerów mi parków, z boisk szkolnych, kto będzie mobilizował mieszkaców do sprzątania posesji i zbierania odchodów z trawników, a jak zastawią mu źle zaparkowanymi autami centrum miasta i urząd to, czy policja zrobi mu jego zadania i za ile?:) Ale skoro mamy w Elblągu takich porządnych obywateli to likwidujcie tą straż, niedługo za nią zatęksnicie. W tym prezydent który wydaje się nie mieć pojęcia o działaniu samorządu i urzędu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Drake/999Olsztyn #1182059 | 89.72.*.* 27 sie 2013 09:27

  A kto chyba w całym kraju tam pracuje, chodzi o wierchuszkę,byli funkcjonariusze UB,SB MO i innych tajnych służb,tam nic nie robili oprucz donoszenia, śledzenia oraz picia i pałowania obywateli i to samo robią traz a gdzie mieli się nauczyć dobrej normalnej pracy w byłym ZSRR, NO I MAMY CO WIDZIMY.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Siwek #1181938 | 94.42.*.* 27 sie 2013 00:35

   Straże są już na tyle wpisane w podtrzymywanie porządku, że likwidacja ich wpłynie negatywnie na ogólne poczucie bezpieczeństwa. Tam gdzie nie ma policji pojawia się straż i na odwrót dlatego te służby się wzajemnie uzupełniają - tylko straże powinny mieć większe uprawnienia co do reszty wykroczeń i było by to korzystne dla obu formacji.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. znajomy #1181141 | 5.173.*.* 26 sie 2013 12:35

   P.Osik,i tak nie będziesz komendantem straży miejskiej,nie wazelinuj pan.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (23)