Wtorek, 21 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

11-piętrowy budynek przy Płk. Dąbka powstanie w ciągu 4 lat

2013-08-28 11:00:28 (ost. akt: 2013-08-28 12:11:33)

Nowa siedziba elbląskich sądów przy ul. Płk. Dąbka ma powstać w ciągu czterech latach

Nowa siedziba elbląskich sądów przy ul. Płk. Dąbka ma powstać w ciągu czterech latach

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Protesty mieszkańców nie powstrzymają budowy nowej, 11-piętrowej siedziby sądu przy ul. Płk. Dąbka w Elblągu. — Inwestycja się zaczęła, teren jest już ogrodzony. Myślę, że świadomość, iż ta inwestycja jest nieunikniona uspokoi emocje — mówi Ewa Pietraszewska, prezes Sądu Okręgowego w Elblągu. — Nie będziemy uciążliwym sąsiadem — dodaje.

W centrum Elbląga w ciągu czterech lat powstanie najwyższy sądowy budynek w Polsce. Nowa siedziba Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego przy ul. Płk. Dąbka będzie miała 11 pięter. Budowa tego wieżowca pochłonie około 65 mln zł. Przetarg na roboty wygrała firma Skanska. Niewykluczone, że inwestycja, jeśli znajdą się na nią dodatkowe pieniądze, zakończy się nawet rok przed czasem. Na to bardzo liczą elbląscy sędziowie.
— Już w tym roku dostaliśmy na tę inwestycję dodatkowych 8 mln zł — mówi prezes Sądu Okręgowego w Elblągu Ewa Pietraszewska.

Sąd boryka się z problemami lokalowymi

Przeciwko budowie protestują okoliczni mieszkańcy i spółdzielnia Sielanka. Mieszkańcy boją się, że sąsiedztwo okazałego wieżowca znacznie pogorszy ich warunki życia. Niektórzy z nich wręcz zapowiadali, że będą blokowali budowę.
— Ta inwestycja jest nieunikniona. Ten budynek powstanie w tym miejscu i nie ma możliwości przeniesienia budowy na inną działkę — nie pozostawia wątpliwości dyrektor Sądu Okręgowego w Elblągu Agnieszka Nowińska.
Dyrektor Nowińska dodaje, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.
— Przeszliśmy całą drogę administracyjną odwoławczą od pozwolenia na budowę. Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił wszystkie argumenty podnoszone przez spółdzielnię Sielankę, że będą uciążliwości, przeciągi, że spadną ceny mieszkań — wylicza.

Działka pod budowę nowej siedziby elbląskich sądów została przekazana sądowi przez miasto w 2007 r.
— Od wielu lat elbląskie sądy borykają się z problemami lokalowymi. Kierownictwo Sądu Okręgowego w 2007 r. wystąpiło do miasta o wskazanie działki na budowę nowej siedziby — przypomina dyrektor Nowińska. — Wtedy nie było wolnych terenów w mieście, Modrzewina była gdzieś w dalekich planach. Powstała taka koncepcja, żeby zmienić oblicze ul. Płk. Dąbka. Miała powstać galeria handlowa Porto 55 i nowa siedziba sądu oraz miał być remontowany budynek Światowida. Te inwestycje miały nadać ulicy Płk. Dąbka wielkomiejski charakter — dodaje.

Zwiększy się bezpieczeństwo dzielnicy
Przedstawicielki Sądu Okręgowego zapewniają, że ten budynek, wbrew obawom mieszkańcom, spełnia wszystkie wymogi prawa budowlanego obowiązującego przy budowie tego typu, wysokich budynków. Najmniejsza odległość od siedziby sądu do budynku mieszkalnego będzie wynosiła 9 metrów i 40 cm. Prezes Sądu Okręgowego w Elblągu nie przekonują również argumenty mieszkańców, że ich mieszkania stracą na wartości.

— To jest na wodzie pisane — mówi Ewa Pietraszewska. — Wręcz przeciwnie wydaje mi się, że to będzie bardzo dobry sąsiad, nie będziemy imprezowali po południu czy robili remontów. Zwiększy się bezpieczeństwo całej dzielnicy, budynek sądu będzie chroniony, w tej okolicy pojawią się wzmocnione patrole policji.
Argumenty sądowych urzędników nie przekonują prezesa Sielanki Mieczysława Szałachowskiego.

— Na zdrowy rozum widać, że ta inwestycja będzie uciążliwa dla okolicznych mieszkańców. Cała infrastruktura zewnętrzna jest niedopracowana — mówi. — Tam w ciągu dnia będzie około 200 samochodów, 300 - 400 osób - jak to będzie funkcjonowało przy jednym wjeździe i jednym wyjeździe. Naszym zdaniem złamano prawo miejscowe, bo przewidziane były parkingi podziemne, a ich nie będzie. NSA uznał, że to nie jest większy problem.
Co dalej zamierza spółdzielnia? Prezes Szałachowski zapowiada, że będzie pomagał mieszkańcom w uzyskaniu odszkodowań od skarbu państwa z tytułu obniżenia wartości ich mieszkań z powodu tej inwestycji.
— Godziwych rekompensat, sięgających 50 procent obecnej wartości mieszkań — zapowiada.
AKT

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gosc #1183415 | 92.231.*.* 28 sie 2013 16:24

  szybciej niech buduja ,przyda sie do rozliczenia dzisiejszych malwersantow i skorumpowanych POlitykow, nowo wybrani sedziowie beda miec duzo roboty

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. krzyżak #1183236 | 62.87.*.* 28 sie 2013 13:59

  Ludzie, takiego sąsiada tylko można pozazdrościć. Okolica będzie doświetlona, 24-godzinny monitoringi patrole. Wy nawet samochodów nie będziecie musieli zamykać. Powinni Wam czynsze podnieść. A prezes Sielanki...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. adokacik #1183089 | 109.241.*.* 28 sie 2013 11:23

  kupię lokal na parterze kazdy lokal w okolicy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. agent nieruchomości #1183087 | 109.241.*.* 28 sie 2013 11:21

  przeciez ceny ich lokali wzrosną bo będa blisko sądu, co ten prezesunio opowiada za brednie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz