Piątek, 28 lutego 2020. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Bitwa na moście, wikingowie i podpłomyki. Janów zaprasza

2013-09-12 19:00:14 (ost. akt: 2013-09-12 15:30:36)
W ubiegłym roku uczestników gminnych dożynek gościł Lisów

W ubiegłym roku uczestników gminnych dożynek gościł Lisów

Autor zdjęcia: archiwum Urzędu Gminy ElblągWyspa Skarbów, nauka tańca wikińskiego, pieczenie podpłomyków, bitwa na moście - to tylko niektóre z atrakcji, które będą czekały na uczestników dożynkowego festynu w podelbląskiej wsi Janów.

Najpierw jednak rolnicy z gminy Elbląg podziękują za plony podczas mszy św. w kościele w Przezmarku.— Staramy się, żeby nasze dożynki co roku odbywały się w innej miejscowości. Tym razem, po raz pierwszy, ogłosiliśmy konkurs na ich organizację. Wygrało stowarzyszenie "Janów - Drużno - Truso" — mówi Krystyna Murawska, sekretarz gminy Elbląg. — W sobotę będziemy się bawili na zorganizowanym przez nich festynie dożynkowym.

— Tematem przewodnim naszej imprezy będą wikingowie — mówi Małgorzata Posadzy-Dymowska, przewodnicząca stowarzyszenia "Janów - Drużno - Truso". — Dzieje się tak nieprzypadkowo. W pobliżu nas ma stanąć replika osady Truso. Korzystając z tego towarzystwa chcemy stać się wioską tematyczną. 


W odpowiedni klimat wprowadzi uczestników dożynkowego festynu wykład archeologa Marka Jagodzińskiego. Odkrywca osady Truso dwukrotnie opowie w miejscowej świetlicy o projekcie jej odtworzenia: o godz. 13.30 i o godz. 16.45. W świetlicy będzie też można dopingować uczniów z czterech podstawówek gminy Elbląg, którzy wezmą udział w konkursie historycznym.
Msza św. dożynkowa odprawiona będzie o godz. 13.30 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Przezmarku. Otwarcie festynu dożynkowego w miejscowości Janów przewidziane jest na godz. 15.


— Trudno wymienić wszystkie atrakcje, jakie przygotowaliśmy dla naszych mieszkańców i gości z 40 wsi — mówi Małgorzata Posadzy-Dymowska. — Między innymi zaproponujemy im naukę tańca wikińskiego, udział w warsztatach odlewniczych i wikliniarskich, zaprosimy do pieczenia podpłomyków i malowania masek wikińskich. 

Tematycznie z wikingami będą się też związane konkurencje rekreacyjno-sportowe, w których zmierzyć się będą mogli wszyscy chętni. 


— To będzie między innymi "bitwa na moście", bieg z rogiem wypełnionym wodą, rzut podkową i specjalnie dla pań - rzut wiankiem — zdradza przewodnicząca stowarzyszenia. — Dla zwycięzców przygotowaliśmy nagrody: od lizaka po sprzęt sportowy i artykuły szkolne. 
Na dzieci będzie czekała "wyspa skarbów". Nie zabraknie oczywiście konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i kulinarnych specjałów, którymi będą m.in. kusiły stowarzyszenia na swoich stoiskach.

Na scenie wystąpią m.in. teatrzyki ze szkół w Węzinie i Pilonie. Od godz. 19 do godz. 24 przewidziana jest zabawa pod gołym niebem, którą poprowadzi zespół muzyczny Pasja z Malborka. 

gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB