Sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Każdy może mieć swój pomysł na miasto2013-09-22 08:00:00 (ost. akt: 2013-09-22 08:06:46)
Radni bez większych uwag zgodzili się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego

Radni bez większych uwag zgodzili się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Na początek mieszkańcy, którzy będą mieli pomysły na uatrakcyjnienie swojej najbliższej okolicy "dostaną" 200 tysięcy złotych na ich realizację. Podczas ostatniej sesji, pasłęccy radni zgodzili się na wydzielenie z ogólnej puli samorządowych pieniędzy tak zwanego budżetu obywatelskiego.
Mieszkańcy najlepiej wiedzą, co w ich okolicy jest do zrobienia, żeby żyło im się bezpieczniej i przyjemniej. To może być budowa boiska, placu zabaw dla dzieci, naprawa chodnika, zorganizowanie miejsca sąsiedzkich spotkań, czy założenie osiedlowego parku. Do budżetu obywatelskiego można zgłaszać wszystko, co podpowiada wyobraźnia i co mieści się w kanonie zadań, możliwych do wykonania przez samorząd. 
— Z informacji, które do mnie docierają wynika, że w Elblągu budżet obywatelski sprawdza się znakomicie. Pomyślałem, że warto wziąć przykład z tego miasta i spróbować wprowadzić go również u nas — mówi Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka.


Burmistrz nie wyklucza, że w kolejnych latach obywatelska pula pieniędzy będzie większa.

— Ktoś może powiedzieć, że 200 tysięcy złotych to nie jest dużo... Może i tak jest, ale budżet obywatelski to w naszym mieście nowość — podkreśla burmistrz.

Mieszkańcy gminy, już od lat, mogą przynajmniej zgodnie ze swoją wolą dysponować funduszem sołeckim. Mieszkańcy miasta, do tej pory, takiej możliwości nie mieli. 
Najprościej mówiąc, budżet obywatelski polega na tym, że mieszkańcy sami zgłaszają propozycje wydatków z kasy miasta, a następnie sami decydują (w głosowaniu), które z nich mają zostać zrealizowane. 


Od 15 października każdy stały, pełnoletni mieszkaniec miasta bądź gminy będzie mógł zaproponować, na co w przyszłym roku warto - według niego - wydać część samorządowych pieniędzy.

Wnioski przyjmowane będą do 15 listopada. Potem, do końca listopada, urzędnicy będą weryfikowali wszystkie propozycje pod kątem formalno-prawnym. Głosowanie na zweryfikowane pozytywnie pomysły potrwa od 2 do 17 grudnia. Ogłoszenie wyników konsultacji ma nastąpić do 23 grudnia.


— Mam nadzieję, że mieszkańcy zechcą skorzystać z danej im możliwości decydowania o wydatkach gminy — mówi burmistrz. — To będzie czas wspólnej nauki władz i mieszkańców w zakresie działania budżetu obywatelskiego. Jeżeli to rozwiązanie się sprawdzi, wydatki z puli w kolejnych latach będą mogły się zwiększać.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB