Sobota, 6 czerwca 2020. Imieniny Laury, Laurentego, Nory

Promocja książki "Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie"

2013-09-23 09:13:16 (ost. akt: 2013-09-23 09:16:01)

Autor zdjęcia: matriały prasowe organizatorów

„Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie” to tytuł nowej książki Andrzeja Kasperka, pisarza, polonisty z Nowego Dworu Gdańskiego. Promocja książki odbędzie się w najbliższy poniedziałek 23 września o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim.

Słuchanie, granie, śpiewanie Jacka Kaczmarskiego w latach 80-tych było prawdziwym rytuałem. Towarzyskie imprezy, ogniska, karnawał „Solidarności”, rocznicowe „zadymy” stanu wojennego, etc. Wszędzie królował Kaczmarski. Znajomość tekstów barda była niemal patriotycznym obowiązkiem. Pasował do emocji, do czynnej lub biernej walki z komuną. Inspirował, wzruszał, dawał nadzieję. Jego Mury, Arka, Syberia, Źródło, Zbroja to niemal katechizm antykomunisty.

Kaczmarski był obywatelski i antyreżimowy. Był użyteczny i niezbędny, bo potrafił wyrazić to co w duszy grało. Czy był rozumiany to już inna kwestia. Raczej nie, bo nawet kultowe Mury, słuchający i śpiewający chcieli rozumieć jako zachętę do walki, nie dostrzegając ostatnich wersów, że mury rosną, a śpiewak jest sam. W tym kontekście jakże cenna jest uwaga Andrzeja Kasperka we wstępie do książki, że „dziś, kiedy polityczne odniesienia jego utworów tracą na ważności, zostaje to co najważniejsze – czysta sztuka”. Ta sztuka wymaga jednak uwagi i do takiej uwagi zaprasza nas właśnie swoją książką Andrzej Kasperek.

Książka ma na celu przybliżenie twórczości Jacka Kaczmarskiego, a szczególnie tej jej części, którą stanowią utwory inspirowane obrazami i rzeźbami, czyli tzw. ekfrazy. Andrzej Kasperek opisał siedem obrazów, spośród kilkunastu, które zostały umieszczone na płycie „Muzeum” z 1981 roku. To Encore, jeszcze raz, Pikieta powstańcza, Wiosna 1905 roku i Kwartet syberyjski czyli Zesłanie studentów, Wigilia na Syberii, Powrót z zesłania i Zatruta studnia. Wybitne dzieła Pawła Fiedotowa, Maksymiliana Gierymskiego, Jacka Malczewskiego i Stanisława Masłowskiego.

Wszystkie te obrazy - teksty ilustrują skomplikowane dzieje naszych trudnych kontaktów ze wschodnim sąsiadem, z Rosją, pokazując je na tle ważnych dla nas doświadczeń historycznych, z dodatkiem literackich odniesień. Stąd podtytuł publikacji Skrzydło wschodnie. Intencją Jacka Kaczmarskiego, jak sam o tym mówił „było umieszczenie polskich doświadczeń okresu Solidarności w perspektywie historycznej tak, by odbiorca pojął, że jest świadkiem procesu, a nie jakiegoś wyjątkowego wydarzenia”, ale także przekonanie, że nie jesteśmy najważniejsi na świecie, a historia może być nauczycielką życia, a przynajmniej skłaniać do refleksji.
UM w Elblągu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB