środa, 3 czerwca 2020. Imieniny Anatola, Leszka, Tamary

"Lubię pisać w deszczowe dni". Poznaliśmy zwycięzców Konkursu Literackiego. FILM

2013-09-26 21:21:39 (ost. akt: 2013-09-27 19:44:13)
Zdobywcy nagrody głównej oraz wyróżnieni autorzy w kategorii Elbląski Rękopis Roku

Zdobywcy nagrody głównej oraz wyróżnieni autorzy w kategorii Elbląski Rękopis Roku

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Konkurs na Elbląską Książkę Roku 2012 bez zwycięzcy. Za to w kategorii Elbląski Rękopis Roku kapituła Konkursu Literackiego przyznała dwie równorzędne nagrody główne. Zdobyli je Zuzanna Gajewska oraz Mirosław Dymczak.

28-letnia Zuzanna Gajewska została doceniona za nigdzie niepublikowaną powieść "Potomkowie pierwszej czarownicy". Jak sama przyznaje, długo zastanawiała się nad wzięciem udziału w Konkursie Literackim, organizowanym przez Fundację Elbląg.
- Po rozmowie z rodziną, znajomymi i po ich radach, że warto spróbować złożyłam rękopis ostatniego dnia przyjmowania prac i to na godzinę przed zamknięciem biura Fundacji. Warto było - opowiada.

Jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem?
- Zawsze lubiłam czytać i gdzieś to pisanie pojawiło się już wcześniej. Ale tak naprawdę, to zasiadłam do pisania zaraz po studiach, czyli pięć lat temu - wspomina. - Zaczęło się od tej książki, która została dzisiaj nagrodzona. Była trochę modyfikowana. Tworząc ją nie do końca wiedziałam, że z tego coś powstanie. Pisałam, bo miałam ochotę, sprawiało mi to przyjemność, była to też forma relaksu. I coś z tego wyszło - opowiada Zuzanna Gajewska.

Powieść powstała w ciągu niecałego roku. - Najlepiej mi się pisze w deszczowe dni albo w długie zimowe wieczory, a więc zbliża się moja prawie że ulubiona pora roku - mówi młoda autorka.
"Potomkowie pierwszej czarownicy" to pierwsza część czteroczęściowej sagi, jaką planuje napisać. - Saga ma się nazywać "Cztery pory roku" - zdradza.

Na Konkurs Literacki Fundacji Elbląg wpłynęło w tym roku 10 prac dziewięciu autorów. Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: Elbląska Książka Roku oraz Elbląski Rękopis Roku.
- Były prace ciekawe, zaawansowane literacko, ale były również prace bardzo niedojrzałe. Wszystkim uczestnikom gratuluję udziału w konkursie - podsumował dr Ryszard Tomczyk, przewodniczący jury.

W tym roku nie przyznano nagrody głównej w kategorii Elbląska Książka Roku. Swoje prace mogli zgłaszać autorzy książek, które ukazały się w 2012 r. Do wygrania była nagroda nie niższa niż 2 tys. zł. W tej kategorii jury przyznało jedynie wyróżnienie za książkę "Z ograniczoną nieodpowiedzialnością" Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego.

W konkursie na Elbląski Rękopis Roku, oprócz Zuzanny Gajewskiej, równorzędną główną nagrodę zdobył Mirosław Dymczak za "Hospicjum - sztuka w dwóch aktach". W obu przypadkach nagrodą będzie książkowe wydanie rękopisu.
Kapituła konkursu wyróżniła jeszcze Andrzeja Kruka za rękopis "Łódź Jana Odyseusza" oraz Wojciecha Jacka Pelca za "Wyjątki, które nie potwierdzały reguł, czyli wiersze fabularne".
AKT
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Julka #1218680 | 82.139.*.* 14 paź 2013 20:39

  Gratulacje panie Andrzeju:)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Barbara #1205911 | 212.160.*.* 27 wrz 2013 11:34

  Brawo Zuzia!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ania - koleżanka z V grupy:) #1205832 | 176.97.*.* 27 wrz 2013 09:02

   Zuzia! Gratuluję Ci serdecznie! Pozdrawiam i ściskam.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)