Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji


Od soboty w Elblągu będą już trzy sanktuaria

2013-10-17 12:04:51 (ost. akt: 2013-10-17 12:10:23)
Sanktuarium ustanowione zostanie w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski

Sanktuarium ustanowione zostanie w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy będzie trzecim już miejscem pielgrzymek w Elblągu. Sobotnia uroczystość jego ustanowienia przy kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Królowej Polski będzie połączona z poświęceniem nowo wybudowanej kaplicy bł. Jana Pawła II.


Gdy ojciec prowincjał Janusz Sok z Warszawskiej Prowincji Redemptorystów wizytował w ubiegłym roku elbląską parafię, proboszcz o. Piotr Wiśniewski, podzielił się z nim myślą o możliwości ustanowieniu przy kościele sanktuarium.


— Ojciec prowincjał odpowiedział, że jeżeli taka jest wola ludzi, to trzeba ją wypełnić — opowiada o. proboszcz. — Potem wszystko potoczyło się już szybko. 27 listopada ojciec prowincjał zwrócił się do biskupa elbląskiego z prośbą o ustanowienie sanktuarium. Dekret w tej sprawie biskup elbląski Jan Styrna wydał 1 stycznia tego roku. W sobotę, o godz. 11, od odczytania dekretu o ustanowieniu Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, rozpocznie się uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. dr Jana Styrny, biskupa elbląskiego. W czasie jej trwania nastąpi poświęcenie kaplicy bocznej bł. Jana Pawła II. 


— W moim zamyśle kaplica ma być odzwierciedleniem bytności Ojca Świętego w Elblągu — podkreśla jej twórca Zygmunt Stanisław Tadrowski. — W górnej części prawie 8-metrowego ołtarza znajdują się dwa kartusze: z herbem Diecezji Elbląskiej i wizerunkiem katedry elbląskiej oraz z herbem papieskim i kopułą watykańską. Ołtarz zbudowany jest z marmuru bianca carrara, jego 6 kolumn - z drewna dębowego.


Docelowo, w środkowej części kaplicy, tuż nad relikwiami bł. Jana Pawła II, pojawi się naturalnej wielkości figura Ojca Świętego z alabastru.

— Na razie znajdzie się tam obraz mojego autorstwa — zaznacza Zygmunt Stanisław Tadrowski. — Figurę przygotowują księża rzeźbiarze z Krakowa Leszek i Robert Kruczkowie.


Jak mówi o. proboszcz, figura Ojca Świętego najprawdopodobniej pojawi się w kaplicy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. 

gog

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB