Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Nowa siedziba sądu ma być "kurą znoszącą złote jajko"

2013-10-21 14:00:00 (ost. akt: 2013-10-21 14:08:07)
Na wmurowanie kamienia węgielnego przyjechał do Elbląga minister sprawiedliwości Marek Biernacki

Na wmurowanie kamienia węgielnego przyjechał do Elbląga minister sprawiedliwości Marek Biernacki

Autor zdjęcia: Ryszard BielOkolicznym mieszkańcom trafiła się kura znosząca złote jajko. To będzie piękne miejsce — przekonywał Marek Biernacki, minister sprawiedliwości, w poniedziałek podczas uroczystego rozpoczęcia budowy nowej siedziby elbląskich sądów przy ul. Płk. Dąbka. Budynek będzie miał 11 pięter.

Na dzisiejsze wmurowanie kamienia węgielnego przyjechał do Elbląga minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Zapytaliśmy go o obawy mieszkańców z okolicznych bloków, którzy boją się, że wysoki budynek znacząco pogorszy standard ich życia i odbije się na cenie mieszkań w tej okolicy.


— Uważam, że mieszkańcom trafiła się kura znosząca złote jajko — powiedział nam minister sprawiedliwości. — Rozumiem ich obawy, bo powstaje coś nowego. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że powstaje sąd, który będzie gwarantem bezpieczeństwa, a z drugiej strony piękna architektura zmieni całokształt terenu. To będzie piękne miejsce. Wartość mieszkań na pewno wzrośnie — dodał.Zabiegi o wybudowanie nowego budynku dla sądu w Elblągu trwały od 2005 r. Ówczesne władze Elbląga zdecydowały się przekazać pod inwestycję teren przy ul. Płk. Dąbka - położony w centrum miasta jest dobrze skomunikowany z dworcami PKS i PKP. 


— Wiele było też i problemów na etapie przygotowania tej inwestycji. To dzięki determinacji prezesów Sądu Okręgowego Jacka Pietrzaka i Ewy Pietraszewskiej mamy dzisiaj tą miłą uroczystość — zauważył Witold Wróblewski, były wiceprezydent miasta, a dzisiaj członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. — Ta piękna inwestycja będzie perełką architektoniczną miasta. 
Budowa nowego sądu w całości zostanie sfinansowana z budżetu państwa. Elbląski wymiar sprawiedliwości wzbogaci się o 46-metrowy gmach, liczący 11 pięter, o powierzchni blisko 9 tys. metrów kw. Znajdzie się tutaj m.in. 29 sal rozpraw, w tym 18 dla Sądu Rejonowego oraz 11 dla Sądu Okręgowego. 


— Planuje się także kompleksowe zagospodarowanie działki obejmujące małą architekturę, park, oświetlenie, parkingi — przypomina prezes Pietraszewska. 


W kapsule czasu, jaka została dzisiaj wmurowana na placu budowy, oprócz aktu erekcyjnego, znalazły się także: konstytucja RP, pieniądze oraz poniedziałkowe wydanie Dziennika Elbląskiego. Kapsuła zostanie umieszczona w fundamentach budynku.Marek Biernacki podczas wizyty w Elblągu podtrzymał zapowiedź utworzenia tutaj ośrodka zarządzania informacją. Pracę w nim znajdą urzędnicy z ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych (zajmowali się przenoszeniem informacji z papierowych ksiąg wieczystych do systemów informatycznych).
AKT

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. koń, który pisze #1224720 | 46.204.*.* 21 paź 2013 22:28

    Durni ludzie jak mówią, że będzie Wam dobrze to dobrze Wam tak będzie. Przecież inni wiedzą lepiej co dla Was jest dobre. Jak mówią, że jesteście bogaci i szczęśliwi to tacy jesteście, bo skąd Wy prości ludzie macie wiedzieć co dla Was jest dobre a co złe ???

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)