Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Kamila marzy o tym, by żyć2013-10-27 08:01:00 (ost. akt: 2013-10-25 12:25:58)
Dawcy szpiku dla Kamili poszukiwano również w Elblągu

Dawcy szpiku dla Kamili poszukiwano również w Elblągu

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Do niedawna Kamila marzyła, by zostać mamą. Udało się. Urodziła Antosia, który ma teraz półtora roku. Szczęście nie trwało jednak długo. Kilka miesięcy temu zdiagnozowano u niej ostrą białaczkę. Teraz kobieta marzy o tym, by żyć i być z synkiem. Jedyną szansą na to jest przeszczep szpiku. Trwają poszukiwania dawcy. Kolejna akcja odbędzie się w najbliższą środę w Pasłęku.
Dzień dawcy szpiku dedykowany Kamili odbędzie się 30 października w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, przy al. Wojska Polskiego 36. Rejestracja dawców rozpocznie się o godzinie 11 i potrwa do 18. 

Kamila ma 30 lat. Jest nauczycielką chemii i szczęśliwą mamą Antosia. Jej życie zmieniło się diametralnie w wakacje gdy usłyszała diagnozę - ostra białaczka mieloblastyczna. 


— Praktycznie od tego momentu trwają poszukiwania dawcy szpiku dla Kamili — mówi Ewa Majkowska z Fundacji DKMS. — Tylko podczas akcji, która odbyła się w Elblągu, zarejestrowano ponad 370 osób. Nie jest powiedziane, że wśród nich nie znalazła się ta, która będzie mogła pomóc. Jeszcze trwają badania pobranych materiałów. Jednak im więcej osób tym większa szansa, że znajdzie się bliźniak genetyczny Kamili lub innej potrzebującej osoby.
— Gorąco zachęcamy mieszkańców Pasłęka aby odpowiedzieli na apel Kamili — mówi Aneta Wołosz z ZSEiT w Pasłęku. — Nie chcemy jednak, żeby to była nieprzemyślana decyzja, podjęta pod wpływem chwili. Dla uczniów zorganizujemy wykłady na temat przeszczepu i bycia dawcą. Osoby, którzy zechcą dowiedzieć się więcej na ten temat, będą mogli porozmawiać z wolontariuszami, którzy będą obecni podczas akcji. 


W bazie dawców szpiku zarejestrować się mogą osoby zdrowe, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważące minimum 50 kilogramów. Rejestracja polega na pobraniu wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka. To zajmuje tylko chwilę i jest bezbolesne. Na podstawie pobranego materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się wziąć udział w akcji powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB