środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Dzięki "składkowym" drogom, dziury szybciej znikają

2013-11-02 08:10:00 (ost. akt: 2013-11-01 13:07:58)

Autor zdjęcia: archiwum ZDP w Pasłęku

Bez finansowej współpracy samorządów wiele odnowionych już dróg nadal straszyłoby kierowców nawierzchnią złożoną głównie z wybojów i dziur. Przykładowo, kasy powiatu elbląskiego na pewno długo nie byłoby jeszcze stać na kompleksowy remont trasy od Pogrodzia do Przybyłowa.

Całkowita odnowa prawie 9 kilometrów drogi powiatowej: Pogrodzie - Brzeziny - Rychnowy - Huta Żuławska - Przybyłowo kosztowała prawie 6,4 mln zł. Zadanie zostało zrealizowane w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Wojewoda wyłożył na nie 3 mln zł, Tolkmicko - 1,7 mln zł, Milejewo - 500 tys. zł, Nadleśnictwo Elbląg - 100 tys. zł i powiat elbląski - prawie 1,1 mln zł.

Prawie cztery dekady bez remontu

— To była ruina z rozjechanymi poboczami, nie droga... — tak o odmienionym już całkowicie odcinku drogi powiatowej z Pogrodzia przez Brzeziny, Rychnowy, Hutę Żuławską do Przybyłowa mówił podczas uroczystości związanej z zakończeniem inwestycji Tadeusz Przyborski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

Nowa droga biegnie dokładnie po śladzie poprzedniej, chociaż w kilku miejscach jest trochę poszerzona. Oprócz nowej nawierzchni i poboczy, które - zgodnie z zapewnieniami projektanta i drogowców "nie mają prawa się zapadać" - powstały też wygodne zatoczki autobusowe i postojowe, zjazdy do posesji i chodniki.

Wyremontowane zostały przepusty.
— Ta trasa generalnego remontu nigdy nie przechodziła — przyznał Tadeusz Przyborski. — Przez 38 lat były tylko na niej lepione dziury.

Służą wszystkim mieszkańcom
Ryszard Zagalski, przewodniczący Rady Powiatu w Elblągu podkreślił, że ta droga jest doskonałym przykładem na partnerstwo.
— Niektórzy wciąż jeszcze myślą, że skoro niektóre drogi są powiatowe, to niech powiat je sobie odnawia... Gdyby to było powszechne myślenie, to wiele odcinków dróg jeszcze długo nie doczekałoby się remontów. Samego powiatu po prostu nie byłoby na nie stać — podkreślił przewodniczący. — Powinniśmy pogratulować sobie nawzajem, że ta droga powstała.

Starosta Sławomir Jezierski przypomniał, że tylko w tym roku na drogi powiatowe popłynęło łącznie ok. 13 mln zł.
— Właściwie, to nie są drogi powiatowe, gminne, czy wojewódzkie — zaznaczył starosta. — To są drogi, które służą naszym mieszkańcom. Gdyby samorządy w taki właśnie partnerski sposób na nie nie patrzyły, w ogóle nie moglibyśmy występować do wojewody o dofinansowanie drogowych inwestycji

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stary #1235160 | 82.177.*.* 3 lis 2013 09:25

    A co robiono przez 40 lat niszczono i prywatyzowano( sprzedawano) to co zrobiła komuna a gdzie się podziały pieniądze z prywatyzacji a teraz młodemu pokoleniu się tłumaczy że muszą pracować na emerytów którym zabierano przez prawie 50 lat ich składki nie pytając się nawet ich o to. Jedni zarabiają miliony a inni którzy pracowali przez 50 lat nie stać nawet na wykupienie leków.A inni po 15 latach pracy mają dobre emerytury i w wieku niecałych 40 lat będąc na emeryturze pracują.O taką Polskę my walczyli jak to powiedział jeden z rządzących.Z godnie z konstytucją że każdy obywatel ma jednakowe prawa i jest traktowany na równi z innymi obywatelami

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. miś #1234713 | 83.8.*.* 2 lis 2013 16:23

    piękna sprawa oby tak dalej

    ! - + odpowiedz na ten komentarz